Numan Kurtulmuş'un 8 Sene Önceki Kanal İstanbul Konuşması Yeniden Gündemde: Yapılabilir Bir Şey Değil!

İBB Sözcüsü Murat Ongun sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşım ile o dönemde HAS Parti Genel Başkanı şu anda ise AK Parti Genel Başkanvekili olan Numan Kurtulmuş'un Kanal İstanbul hakkında yapmış olduğu son derece sert eleştirileri yeniden gündeme taşıdı.

Numan Kurtulmuş'un 8 Sene Önceki Kanal İstanbul Konuşması Yeniden Gündemde: Yapılabilir Bir Şey Değil!

Numan Kurtulmuş tarafından AK Parti'ye katılmadan önce yapılan Kanal İstanbul konuşması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun tarafındna sosyal medya hesabı üzerinden yeniden paylaşılarak bir kere daha gündeme getirildi.

Murat Ongun yapmış olduğu paylaşımında "İstanbul Milletvekili, AK Parti Genel Başkanvekili Sayın Numan Kurtulmuş'un eleştirilerine katılıyoruz" diyerek eski tarihli videoyu sosyal medyadan paylaşırken paylaşıma kısa sürede yorum ve beğeni yapılırken dev proje bir kere daha gündeme oturdu.

NUMAN KURTULMUŞ KANAL İSTANBUL PROJESİ İÇİN NE DEMİŞTİ?

8 sene öncesine ait olan videoda Erkan Tan'ın programına konuk olan Numan Kurtulmuş "Kanal İstanbul projesinin bir sürü eksik ve yanlış yönü bulunmaktadır. Ben bu projeyi sayın Başbakanın bir seçim projesi olarak gündeme getirdiğini biliyorum. Yapılabilir bir şey değil. Zaten kendisi de hayalim diyor. Proje olabilmes için fizibiletisinin yapılması, finansmanının olması lazım.

Ayrıca deprem etütleri olması lazım. Zannediyorum sayın başbakan seçim zamanı bunu bize tartıştıracak, sonrasında ise unutturacak. Nasıl 2017 seçimlerinde muhtırayı eleştirip sonrasında unutturdu, bu da o şekilde olacak. Siz bu Kanal İstanbul projesi ile İstanbul'a 2 uydu kent kuracak, en az 6-7 milyon daha nüfus gelecek.

Numan Kurtulmuş'un 8 Sene Önceki Kanal İstanbul Konuşması Yeniden Gündemde: Yapılabilir Bir Şey Değil! - Resim 1

Kanalın geçeceği alanda en az 1 milyon ağaç kesilecek, milyonlarca ağaç kesilecek. Hadi bakalım biz diyoruz kolaysa gelsin kessin ağaçları. Biz her ağaca bir HAS Partiliyi bağlarız yine bu ağaç katliamını engelleriz. Bir kere bu projede çok önemli sorunlar var. Bu kanalın geçtiği bölgede muazzam bir hafriyat var. Deprem etütü nerede. Belki İstanbul'un deprem fay hatları tetiklenecek.

İstanbul'a gelecek 6-7 milyon insan için nasıl bir şehirleşme planı yapıldı? İstanbul'u İstanbul yapan mevcut topografyasıdır. Bir Fransız bir Eyfel Kulesi daha yapalım dese adamı sopayla kovalarlar. Kimsenin İstanbul'un yapısını bozmaya hakkı yoktur. Montrö Anlaşması var zaten gemiler sizin açacağınız kanaldan geçmez. Neresinden bakarsanız bakın, tutarsızdır, hayaldir. Sayın Başbakan hayal diyor. Fantezinin, hayalin sonu yok. Buradan çıkacak milyonlarca metreküp toprağı ziyan etmeyelim. Dolmabahçe Sarayı karşısına bir ada yapalım, Cumhurbaşkanı Sarayını da getirelim üzerine koyalım" sözleri ile projeyi eleştirmişti.