O Ev Sahipleri Tek Tek Tespit Edildi! Fiyata Fahiş Zam Yapan, Satış Günü Tapuda Cayan Ev Sahipleri Şimdi Yandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 0.89 ve 0 99 konut kredisi kampanyası ev fiyatlarına zam yağmuru olarak yansımıştı. Satılık ev fiyatları uçuşa geçerken denetimler arttı.

Emlak Haberleri 17.05.2022 - 08:50 17.05.2022 - 08:56 Gülcan Özer

Kamu bankaları tarafından konut satın almak isteyen kişilere yönelik olarak yeni destek kredisi verileceğinin açıklanması ile ev fiyatlarına zam yağmuru yaşanmıştı. Satılık ev fiyatları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan kabine toplantısında açıklanan kredi kararının duyurulması ile saatler içerisinde yüzde 50'lere varan zamlara uğramıştı. 

Saatler içerisinde yapılan zamlar online ilan sitelerinin fiyatlarına yansıtılırken, vatandaşların favori ilanlar bölümünden yapmış oldukları tespitler ile aldıkları ekran görüntüleri sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı. Yapılan zamlar sonrasında hükümet kanadından da açıklamalar peş peşe gelmiş, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tüm fiyat gelişmelerini yakından takip ettiklerini söylemişti. 

KONUT FİYATLARINA FAHİŞ ZAM YAPAN UYANIK EV SAHİPLERİNE CEZA VERİLECEK Mİ?

Sabah Gazetesi yazarı Hazal Ateş tarafından yapılan habere göre Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde ev sahiplerine konut kredisi paketi açıklandıktan sonra fahiş zamlar yapan ve tapuda satış anlaşmasına rağmen vazgeçen 60 bin fırsatçı tespit edildi. Sadece İstanbul'da tek bir tapu dairesinde kredi paketinin açıklanmasının ertesi gününde 3 bin 500 harç işleminin iptal edildiği tespit edildi. 

konut fiyatı zam

Gelir İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda oluşturulan ekipler 81 il genelinde emlak odaları ile iş birliği yaparak fırsatçıları tek tek tespit etmeye başladı. Özel bir algoritma kullanan bakanlık fiyatları fahiş olarak arttıran uyanık ev sahiplerini tek tek tespit etti. Konu hakkında açıklama yapan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa "Vatandaşın mülküne kimse müdahale edemez. Evim beş milyon lira dediğinde kimse bir şey diyemez. Ancak sabah 1.5 milyon olan daireyi öğlen 2 milyon liraya çıkarmak ahlaki değil" diyerek kredi paketinin açıklandığı gün binlerce emlakçının tapuda kaldığını, ev sahiplerinin 300 - 500 bin TL fazla istedini ve imza atmadığını belirterek yaşanan durumu gayri ahlaki olarak değerlendirdi. 

Hatırlanacağı üzere 9 Mayıs 2022 Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrasında sıfır ve ikinci el konutlara yönelik yeni destek kredisi paketi açıklamış, ilk kez ev alacaklara 0.99 faizle, dolar ve altınını bozdurarak ev almak isteyenlere ise yüzde 0.89 oranı ile destek kredisi verileceğini ilan etmişti.

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@