O Gruptaki Kişiler İçin SGK'dan Erken Emeklilik Fırsatı! Erken Emeklilikte Bu Detay Gözden Kaçmış Olabilir!

Emeklilikle ilgili birçok yeni düzenleme 2022 yılı itibariyle gündeme gelmeye devam ediyor. O gruptaki kişiler için erken emeklilik detayı ise bir kere daha gündeme geldi!

Finans 14.05.2022 - 15:47 14.05.2022 - 15:50 Duygu Dilan Duman

Yoğun geçen çalışma hayatının iyi emeklilik şartları ile sonlandırılması günümüzde herkesin hayali olmuş durumda. Bu kapsamda birçok yöntem ise erken emeklilik fırsatlarının ortaya çıkmasını sağlıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) birçok farklı unsuru dikkate alarak emeklilikle ilgili yeni düzenlemeleri devreye sokuyor. Bu kapsamda az bilinen detaylar ise emekli olmak isteyen birçok kişinin gözünden zaman zaman kaçabiliyor.

Erken Emeklilik İçin Bu Tarihe Dikkat!

Türkiye’de ilgili mevzuat ve uygulamalara göre emeklilik için üç temel şart aranmaktadır. Bu şartlar arasında prim, yaş ve sigortalılık süresi ilk sırada yer alıyor. Bu kapsamda bazı uygulama farklılıklarının olması ise belirli bir kesimin erken emeklilikten yararlanmasını sağlıyor. Bu noktada 8 Eylül 1999 tarihi öne çıkıyor.

8 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar için süre bir miktar öne çekilebiliyor. Ancak bunun için belirli şartlar da aranıyor.

Erken Emeklilik Şartları Neler?

10-YILLA-EMEKLİLİK-SGK-DİLEKÇE

8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı çalışmaya başlayanlar için emeklilik hakkının ortaya çıkmasında bazı şartlar aranıyor. Buna göre aranacak şartlar arasında şunlar ilk sırada yer almaktadır:

  • SSK, Bağ Kur ve Emekli Sandığı kapsamında gerekli hizmet süresinin ve diğer şartların sağlanması,
  • Sigorta başlangıcının 8 Eylül 1999 ve öncesinde yapılmış olması,
  • 15 yıllık hizmet süresinin tamamlanması,
  • En az 3600 prim günü (10 yıl) tamamlamı olmak,
  • 15 sigortalılık süresi, 3600 prim günü şartlarının 9 Eylül 1999 – 30 Nisan 2008 tarihleri arasında tamamlanmış olması gerekmektedir.

Erken Emekli Olmak İsteyenlere Avantaj!

İlgili grupta yer alan kişilerin erken emeklilik sayesinde söz konusu tarihlerde SGK’lı olanların emekli maaşları, bu tarihten sonra çalışmaya başlayanlara göre daha yüksek oluyor. İlgili tarih öncesinde asgari ücretin daha üzerinde prim ödendiği için bu kişilerin daha avantajlı bir emeklilik dönemi yaşaması da mümkün hale geliyor.  

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@