O ülkenin pazarlarında 'Türk vatandaşlığı' reklamı yapılıyor!

Yabancıya konut satışına karşılık Türk vatandaşlığı verilmesinin en üzücü tablosu bir bit pazarının reklam afişinde açıkça görüldü.

Emlak Haberleri 13.06.2022 - 10:53 13.06.2022 - 10:54 Büşra Uluşen

Türkiye'de yabancıya konut satışına vatandaşlık verilmesi, ülkenin en büyük sorunlarından biri olmaya başladı. Bilindiği üzere, daha önce 250 bin dolar değerinde bir konut satın alan yabancı vatandaşlara ücretsiz bir şekilde Türk vatandaşlığı veriliyordu. Gelen tepkiler üzerine bu miktar 400 bin liraya yükseltilmişti.

Ancak Türkiye'de döviz kurunun yüksek olması, aynı zamanda konut fiyatlarının da Türk vatandaşlarının çok zor şartlarda alabilecek durumda olması nedeniyle yabancıların konut satın alımı oldukça kolaylaştı. 

400 bin liralık konut satın alarak aynı zamanda Türk vatandaşlığı da alan yabancılara tepki büyürken, bir ülkeden gelen fotoğraf karesi ise tepkilere neden oldu.

Bit pazarında Türk vatandaşlığı reklamı!

Önceki ay Resmi Gazete'de yayımlanan Türk vatandaşı olunmasına hak kazandıran karar yürürlüğe girdi. Karara göre, yabancıların vatandaşlık hakkı almasını sağlayan taşınmaz satın alma bedeli, 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltildi.

Vatandaşlık alabilmek için yapılacak konut satışının bedelinin 400 bin dolara yükseltildiği, karar resmileşmeden çok daha önce duyurulmuş ve karar çıkana kadar da birçok kişi 250 bin dolar ödeyerek konut satın almıştı. 

Bu gelişmeler yaşanırken Afrika'da bir bit pazarından gelen görüntü ise pes dedirtti. Bir konut projesi reklamının üzerinde Türk vatandaşlığının 250 bin dolara satıldığı görüldü. Kenya'daki bit pazarında yer alan reklam afişinde '' yüzde 7 ABD doları cinsinden yatırım getirisi '' ibaresi de yer alıyor.

afrika türk vatandaşlığı

Sosyal medyada yayılan görüntü, vatandaşların yoğun tepkisi ile karşılaştı. Bit pazarında Türk vatandaşlığı reklamı yapılması gündeme oturdu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@