Ocak 2022'de İkinci El Araç Alımlarında Taşıt Kredisi Mi Mantıklı İhtiyaç Kredisi Mi?

İkinci el piyasasında yaşanan hareketlilik kış döneminde azalmış olsa da ilgi halen devam ediyor. Ocak ayı sonunda kredi ile araç almak isteyenler ise ihtiyaç kredisi ile taşıt kredisi arasındalar.

Finans 26.01.2022 - 13:58 26.01.2022 - 14:09 Mustafa Karagöz

Bankaların kredi kullanımlarında uyguladıkları yüksek faiz politikası vatandaşların, acil durumlarda ihtiyaçlarını çok yüksek maliyetli krediler ile kapatmalarına neden oluyor. Bu dönemde hem ihtiyaç kredisi hemde taşıt kredisi faiz oranları yüksek bantta yer alıyor. Peki uygun fiyata araç bulan ve bankalardan kredi kullanmak isteyen bir müşteri hangi krediyi tercih etmeli? Kredili araç alımlarında taşıt kredisinin mi, ihtiyaç kredisinin mi maliyeti daha uygun? İşte detaylar. 

ARAÇ ALACAKLAR İÇİN İHTİYAÇ VE TAŞIT KREDİSİ KIYASLAMASI

İhtiyaç kredisi ile araç almak isteyenler için vade süreci daha kısıtlı olabilir. İhtiyaç kredisi bankaların uyguladığı vade ve limit hesabında vatandaşlar, 36 ay vade ile en fazla 50 bin TL kredi kullanabilirler. 50 bin TL ile 100 bin TL arası kredilerde ise vade süresi 24 ay olarak uygulanır. 

Taşıt kredisinde ise vatandaşlar değeri 120.000 TL olan arça için 84.000 TL taşıt kredisi kullanabilirler. 84 bin TL taşıt kredisi ise 48 ay vade ile ödenebilir. Değeri 120 bin TL ile 300 bin TL arasında olan araçlar için ise vade süreci 36 ay arasında uygulanır. 

Yaş Şartına Dikkat

Taşıt Kredisi kullanımalrında vade süreci dışında dikkat edilecek bir diğer husus ise aracın yaşı. Devlet bankaları ve özel bankalar kendi yaş şartları ile kredi verirler. Bankaların kredi planlamalarına göre; müşteriler genellikle 5 yaşına kadar olan araçlar için kredi çekebilirler. Bazı bankalar vade sürecinden kısarak bu süreci 8 yıl olarak uygulayabilirler. Bu alanda farklı olan banka ise Yapı Kredi Bankası. Banka müşterilerinin 10 yaşında olan araçları için kredi vermektedir. 

KREDİ KULLANIMLARINDA MALİYET TABLOSU

Vatandaşlar için kredili araç alımlarında en önemli detay ise kredi faiz oranları. Bankaların sunduğu ihtiyaç kredisi faiz oranları ile taşıt kredisi faiz oranları müşterilerin tercihlerini belirlemesinde en önemli etmen konumunda. İki kredi türünde de en uygun faiz oranı Vakıfbank'ta bulunuyor. 

* Vakıfbank yüzde 1.50 faizle 48 ay vadeli taşıt kredisi kullanımı sağlıyor. 

* Vakıfbank yüzde 1.55 faizle, 50.000 TL'ye kadar 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi veriyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@