Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs! 5 aylık enflasyon farkı zammı Dul Yetim Maaşı Emekli Yaşlılık Aylığı hesaplaması

5 aylık enflasyon verilerine göre dul maaşı, yetim aylığı, emekli ve yaşlılık aylığı alanlar ne kadar zam alacaklar. Temmuz 2022 dönemi aylık maaş zam hesabı enflasyon farkı tutarı. Kalem kalem hepsi.

Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs! 5 aylık enflasyon farkı zammı Dul Yetim Maaşı Emekli Yaşlılık Aylığı hesaplaması

TÜİK enflasyon oranları verilerinde 5 aylık dönem rakamları belli oldu. Enflasyon oranlarının önemli olması maaş zam tutarlarını belirlemesi. 5 ay sonunda oluşan enflasyon oranlarına Haziran ayı sonuna kadar olan enflasyon oranları da eklenecek. Bu durumda maaş zam oranları netlik kazanacak. SSK Bağkur ve Emekli Sandığı kapsamında emekli olanlar ile birlikte dul ve yetim maaşı alanların maaşları da artacak.

DUL YETİM MAAŞI ALANLAR İÇİN 5 AYLIK ENFLASYON FARK ZAMMI HESAPLAMASI TEMMUZ 2022 MAAŞLARI

5 aylık enflasyon oranları yüzde 35.6 seviyesinde oldu. Haziran ayında yüzde 3'lük bir artış olması durumunda bile enflasyon oranları yüzde 40 bandına yakın olacak. Maaş zam oranları da SSK Bağkur Emeklileri ile SSK Bağkur kapsamında hak sahipliği olanlar için bu seviyede olacak. Enflasyon oranları üzerinden memur ve memur emeklileri ise fark zammı alacaklar.

5 aylık enflasyon oranlarına göre; SSK Bağkur emeklileri yüzde 36.5 oranında zam alacaklar. Maaşlar ortalama 900 TL civarında artacak.

Dul ve yetim maaşı alanlarda bu oranda maaş artışı yaşayacaklar. 625 TL yetim aylığı alanlar 225 TL'ye yakın zam alacaklar. 1250 TL maaş alanlar ise 456 TL maaş artışı yaşayacaklar. Maaşı 1875 TL olanlar ise 684 zam alacakar.

TÜİK TARAFINDAN İLAN EDİLEN 5 AYLIK ENFLASYON VERİLERİ

Ocak 2022 TÜİK aylık enflasyon oranı yüzde 11.10

Şubat 2022 TÜİK aylık enflasyon oranı yüzde 4.81

Mart 2022 TÜİK aylık enflasyon oranı yüzde 5.46

Nisan 2022 TÜİK aylık enflasyon oranı yüzde 7.25

Mayıs 2022 TÜİK aylık enflasyon oranı yüzde 2.98

KESİN TARİH 4 TEMMUZ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 4 Temmuz tarihinde Haziran ayı enflasyon oranlarını açıklayacak. Haziran ayı enflasyon rakamları ile birlikte 6 aylık sürece dair oranlar tamamlanmış olacak. Bu durumda enflasyon kapsamında zam alacak olan SSK Bağkur emeklileri ile bu kapsamda hak sahibi olanların maaşları belirlenecek. Memurlar için de enflasyon farkı zammı netlik kazanacak. Zamlı maaşlar Temmuz ayından Aralık ayı sonuna kadar geçerli olacak. Ocak 2023'te yeni dönem başlayacak.