Öğrenci affı ne zaman çıkacak? Önlisans, lisans, yüksek lisans affından kimler yararlanacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öğrenci affı açıklamasının ardından öğrenci affı yüksek lisans, doktora, lisans, önlisans öğrencilerini kapsayacak mı, kimleri kapsıyor araştırılıyor.

Gündem 16.06.2022 - 09:24 16.06.2022 - 09:24 Büşra Uluşen

2018 yılında uygulanmaya başlayan öğrenci affı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında yeniden gündeme geldi. Erdoğan, öğrenci affı teklifini ilerleyen günlerde Meclis'e sunacaklarını ve bu sayede eğitimlerini bırakmak zorunda kalanlara dönüş yolunu açacaklarını ifade etmişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında öğrenci affının ne zaman çıkacağı ve kimlerin yararlanacağı merak konusu oldu. 

Öğrenci affı ne zaman çıkacak?

Öğrenci affı konusunda açıklama yapan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, '' Bu konuda karar alma, bir kanun, kanuni düzenleme ve bir hukuki mevzuat düzenleme yetkisi meclisindir '' açıklamasını yapmış, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan öğrenci affı teklifini Meclis'e sunduklarını ifade etmişti. 

Henüz Meclis'e yeni sunulan öğrenci affı teklifinin ilerleyen aylarda, yıl sonuna kadar çıkması bekleniyor.

Öğrenci affından kimler yararlanacak?

Öğrenci affına ilişkin YÖK'ten yapılan açıklamada, toplam 4 milyon 200 bin öğrencinin aftan yararlanma hakkı olduğu belirtilmişti. Bu kapsamda önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde öğrenciler bu aftan faydalanabilecekler. 

Açık öğretim sisteminde üst üste dört dönem kayıt yenilemediği için ilişiği kesilen 1 milyon 848 bin 919 öğrenci ve okudukları programın azami süresi dolması nedeniyle ilişiği kesilen 596 bin 530 öğrenci bulunuyor. Ayrıca üniversite, fakülte, enstitü ya da program ismi değişikliğinden aktarım yapılan 839 bin 319 öğrencinin af kapsamına girmesi beklenirken, 63 bin 539 öğrenci de Yabancı Dil Hazırlık sınıfını geçememeleri nedeniyle aftan yararlanmayı bekliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@