OGS Değişimi Yapmayanlar Son Güne Dikkat! OGS Değişimi Nasıl Yapılır, Yapılmazsa Ne Olur? OGS Ücreti Ne Zaman Ödenecek?

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiriyor. OGS değişimi için son gün yaklaşırken vatandaşlar OGS değişimi nasıl yapılır, yapılmazsa ne olur ve OGS ücreti ne zaman ödenecek araştırıyor.

Finans 25.03.2022 - 12:19 25.03.2022 - 12:19 Büşra Uluşen

Otomatik Geçiş Sistemi (OGS), ülkemizde paralı yollardan kullanılan ve para ödeme gişelerine hız kazandıran bir sistemdir. Ancak OGS artık kaldırılıyor ve bunun yerine sadece Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kullanılacak. 

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren yeni düzenleme için son tarih 31 Mart 2022. Araç sahiplerinin bu tarihe kadar OGS ve HGS değişimi yaptırması gerekiyor. 

OGS VE HGS DEĞİŞİMİ NASIL YAPILIR, DEĞİŞTİRİLMEZSE NE OLUR?

Araç sahiplerinin, daha önce OGS cihazını almış oldukları bankaya en geç 31 Mart 2022 tarihine kadar başvuru yapması gerekiyor. Başvuru sonrasında OGS cihazı kapatılacak ve yerine HGS etiketleri eklenecek. 31 Mart'a kadar başvuru yapmayanların OGS cihazları ise iptal edilecek. 

Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu daha önce HGS sistemine geçiş ile ilgili yaptığı açıklamada, vatandaşların bankaya giderek temin edebileceğini ve mobil uygulamalar ile bunun çok rahat bir şekilde yapılabildiğini söyledi. Mevcut 1 milyon 200 bin abonesi bulunan OGS için yüzde 30 oranında yaklaşık 400 bin civarında işlem yapıldı. Ay sonuna kadar da 800 bin kişinin HGS'ye dönüşüm işlemi yaptırması bekleniyor. 

Vatandaşlar 31 Mart 2022 tarihine kadar HGS'ye dönüş işlemi yaptırmazlar ise OGS cihazları iptal edilecek. Hızlı Geçiş Sistemi'ne (HGS) geçiş işlemleri, Karayolları Genel Müdürlüğü ve PTT iş birliği şile yürütülmektedir. 

OGS ÜCRETLERİ NE ZAMAN İADE EDİLECEK?

OGS kullanıcılarının aynı bankada HGS hesabı açtırmaları durumunda, depozito bedelleri ile HGS etiket bedeli ve teminat bedeli üzerinden mahsuplaşma yapılacak. Ücretlerin geri alınmasıyla ilgili '' OGS Kullanıcısı Vatandaşlarımızın HGS Etiketiği Ücretsiz Almak için Takip Edilmesi Gereken Adımlar '' başlığı ile yayımlanan duyuruya göre, OGS cihazının iptalinden önce yapılan ve henüz tahsil edilmeyen geçiş ücretleri, kapatılan OGS hesabındaki bakiyeden tahsil edilecek.

Bu tahsilatın ardından hesabında parası kalanların bakiyeleri kişinin banka hesabına iade edilecek. İade işlemleri, cihazın iptalinden itibaren 30 gün içerisinde banka hesaplarına ya da kredi kartlarına yatırılacak. 31 Mart'a kadar işlem yapılmayan tüm OGS cihazları bu tarihten sonra iptal edilecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@