Okullar Yüz Yüze Eğitime Kapanacak Mı? Milli Eğitim Bakanı Özer'den Son Dakika Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yüz yüze eğitim konusunda açıklamalarda bulundu. Yüz yüze eğitimin milli bir mesele olduğunu ifade eden Mahmut Özer konuşmasında fedakarlık vurgusunda bulundu.

Gündem 13.09.2021 - 15:21 13.09.2021 - 15:21 Mustafa KARAGÖZ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer canlı yayın kapsamında yüz yüze eğitim hakkında konuştu. TRT Haber canlı yayınına katılan Mahmut Özer hem okullarda uygulanan güvenlik tedbirlerine hemde salgın sürecinin okullarda yönetilmesi için atılan adımlar hakkında bilgi verdi. 

MAHMUT ÖZER'DEN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

TRT Haber canlı yayında okullarda yüz yüze eğitimin devam etmesine ilişkin konuşan Mahmut Özer, okulların yüz yüze eğitime açılması için Sağlık Bakanlığı ile çok kapsamlı bir rehber hazırlandığını söyledi.

Öğretmenlere bilgilendirme yapıldığını aktaran Mahmut Özer, bazı verileri paylaştı. Türkiye'de aktif kullanılan derslik sayısının 850 bin olduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanı bir hafta sonunda 198 derslikte eğitime ara verildiğini söyledi. Vaka nedeniyle hiçbir okulda eğitime ara verilmediğini ifade eden Mahmut Özer, eğitime ara verilen dersliklerde uzaktan eğitimin sürdüğünü ifade etti. 

Okullar Kapanacak Mı?

Bakan Mahmut Özer yapmış olduğu açıklamasında okulların açık mı kapalı mı kalacağına dair "Tüm okullarımızda uyulması gereken kuralları belirledik. Okullarımızın açık kalması için her türlü tedbir alınacak. Vakaların yaygınlaşması durumunda okulla ilgili değil sınıfla ilgili karar alacağız. Okullar açık kalmaya devam edecek. 200’e yakın okulumuz ikili eğitime geçti. Problemin olduğu okulda ikili eğitime geçilebilir. Vakanın olduğu yere göre esneklik sağlayacağız." dedi. 

Milli Güvenlik Meselesidir

Öğretrmenlerin aşılanma oranlarını da açıklayan Mahmut Özer, oranının Türkiye ortalamasından yüksek olduğunu söyledi. En az bir doz aşı olan öğretmenlerin oranının yüzde 91 olduğunu ifade eden Özer, iki doz aşı olanların oranının ise yüzde 78 olduğunu söyledi. Mahmut Özer konuşmasını okulların açık kalmasının milli güvenlik meselesi olduğunu söyledi ve okulların son kapanan yerler olması için tüm vatandaşların fedakarlık yapması gerektiğini ifade etti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@