Okullarda Tatil Uzayacak Mı? Uzaktan Eğitim Nasıl Olacak? YKS ve LYS Sınavları Ertelenecek Mi? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs sebebiyle aksayan eğitim sisteminde başlayacak yeni uygulamalara değinerek yapılacak değişimler hakkında bilgi verdi.

GÜNDEM 21.03.2020 - 14:45 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs sebebiyle aksayan eğitim sisteminde başlayacak yeni uygulamalara değinerek yapılacak değişimler hakkında bilgi verdi. Bakan Selçuk, önceliklerinin çocukların sağlığını korumak olduğunu söyledi. Uzaktan eğitim modelinin ayrıntıları hakkında açıklama yapan Ziya Selçuk velilerin merak ettiği çok şeye açıklık getirdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs tehdidi sebebiyle Pazartesi gününden itibaren başlanacak uzaktan eğitim ile alakalı bilgilendirmede bulunmaya devam ediyor. CNN Türk'te canlı yayına çıkan Bakan Selçuk tüm merak edilenleri açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile sürekli temas halinde olduklarını belirten Bakan Ziya Selçuk, “Bakan Bey ile sürekli temas halindeyiz. Bu hafta da bir görüşmemiz olacak. Bu görüşmenin ardından yeni kararlar alabiliriz. Biz uzaktan eğime hazırız. Uzaktan eğitimi uzatmaya da hazırız. Yapacağımız toplantı sonrasında toplumu bilgilendireceğiz.” dedi.

Türkiye'de eğitim takviminde bir değişiklik olup olmayacağı konusuna da değinen Bakan Selçuk, “Koşullar ne olursa olsun biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak her türlü sorunla mücadele edip başarılı sonuçlar elde edecek gayrete hazırız. Tüm alternatif senaryolar üzerine çalıştık. Gerekli telafileri yapacağız. Öğrencilerimizin ne seviyede olmasını istiyorsak onu tamamlarız. Çocuklarımız ve velilerimiz strese girmesinler. Uzaktan eğitim ile müfredatımızda ne varsa o içeriği çocuklarımız alacaklar. Sınavlardaki içerik yüzde yüz öğrendiklerinden olacak. Milli Eğitim Bakanı olarak ben buradan bunun garantisini veriyorum yavrularımıza.” şeklinde konuştu.

YKS ve LYS sınavlarının erteleneceği yönündeki iddialara da açıklık getiren Bakan Selçuk, “Ben bu konudaki tavrımızı her fırsatta çok net ifade ettim. Prensip olarak hedefimiz sınavları ertelememek. Koşullar uygun olursa biz bu sınavı yaparız. Ancak çocuklarımızın da sağlığından önemli değil. Erteleme amacımız yok ama lüzum görülürse bu sınavlar ertelenebilir.” ifadelerini kullandı.

Uzaktan Eğitim konusunda da bilgilendirmede bulunan Milli Eğtim Bakanı Ziya Selçuk:

“Uzaktan eğitim dediğimiz şey televizyon içeriği. İnternet destekli çalışmalarımız da var ama onu şimdi devreye sokmayacağız. Pazartesi günü başlayacak EBA'da bazı küçük sorunlar oluşabilir. Telaş etmeye lüzum yok. Kontrolümüz altında çocuklarımız eğitimlerini alacaklar. Bu dersler 20 dakika olacak. Bize neden okuldaki gibi 40 değil de 20 dakika diye soruyorlar. Sınıf ortamında öğrencide o konsantrasyonu sağlayabilirsiniz ama ev ortamında onu sağlamak güç. Bu sebeple dersleri 20 dakika yaptık.”

Öğrencilerin derslere nasıl motive edilmesi gerektiğine de açıklık getiren Bakan Selçuk, “Öğrencilerde motivasyon cezalandırma ya da yaptırımla olmaz. Çocuklarımıza sorumluluk aşılamalıyız. Pozitif yaklaşım budur. Bu çağın gereği, tarzı budur.” dedi.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@