Olası İstanbul Depremi Senaryosu: 48 Bin Bina Hasar Alacak!

Deprem riski her geçen gün biraz daha artarken olası İstanbul depremi senaryosu üzerinde çalışmalar sürüyor. İlçe ilçe tüm binaların röntgeni çekiliyor!

Olası İstanbul Depremi Senaryosu: 48 Bin Bina Hasar Alacak!

İstanbul'da beklenen deprem için hazırlık çalışmalarına devam eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilçe ilçe binaların röntgenlerini çekiyor. Olası deprem senaryosu için 7,5 şiddetindeki bir depreme göre çalışmalarını sürdüren İBB Deprem Risk Yönetimi Ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı İstanbul Şehircilik Atölyesi Müdürlüğü Deprem Risk Analiz ekibi ilçeleri tek tek gezerek binaları denetliyor.

İstanbul'da yer alan 39 ilçede yer alan tüm binaların incelenmesi amaçlanırken şimdiye kadar yapılan incelemerde üzerinde çalışılan 7,5 şiddetindeki bir depremde 48 bin binanın ağır hasar ya da çok ağır hasar alması, 150 bine yakın binanın ise orta hasar almasının beklendiği bilgisine yer verildi.

İSTANBUL'DA KAÇ BİNA VAR?

Konu hakkında açıklama yapan İstanbul Şehircilik Atölyesi Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Aydoğdu İstanbul genelinde envanter verilerine göre 1 milyon 160 bin bina bulunduğunu dile getirdi. Aydoğdu "Şu ana kadar açıklanan rakamlar konut stokunun içerisinde kırılganlık eğrileri, olasılık fonksiyonlarıyla hesaplanmış rakamlar. Adrese dayalı kesinlikle bu 48 bin bina belirli değil" diyerek yaklaşık 800 bin binanın ise 2000 senesinden önce yapıldığını dile getirdi.

istanbul-deprem-riski-olan-bina-sayısı

2000 senesinden önce yapılan binalarda riskin daha yüksek olduğunu belirten Aydoğdu "Bunun yine yaklaşık 790 bin, 800 bin civarındaki kısmı 2000 yılı öncesinde yapılmış durumda. Çoğunlukla bunların arasında olmak üzere bütün İstanbul içerisinde 48 bin bina en son yapılan kayıp tahmin çalışmamıza göre ağır veya çok ağır hasar alacak durumda" dedi.

İSTANBUL DEPREME NASIL HAZIRLANACAK?

Belediyenin görevlendirdiği ekipler binaları tek tek gezerek ilk olarak 5 tane kolon belirliyor. Bu kolonlar üzerinde boya ve sıvalar sıyrılarak ilk olarak korozyon seviyesi ölçülüyor. Daha sonra donatı seviyesi olarak anılan demir seviyesi belirleniyor.

Son olarak ise betonun basınç dayanımı belirleniyor. Yine bina yapısındaki düzensizliklerde belirleniyor. 22 ilçede çalışmalar tamamlanarak sonuçlar alınırken 28. ilçede ise ekiplerin titiz çalışmaları sürüyor. 2000 senesinden sonra yapılan binalarda daha sıkı denetimler yapıldığı için daha iyi durumda bulunurken İstanbul'da 800 bin binanın 2000 öncesinden yapıldığı belirtildi.

İSTANBUL'DA DEPREM RİSKİ EN YÜKSEK BÖLGELER HANGİLERİ?

Aydoğdu TEM otoyolunun güney bölgesinde kalan ve Haliç'in batısında kalan bölgelerin hem faya daha yakın olduğunu hem de zemin açısından daha riskli bir bölge olarak kabul edildiğini dile getirdi.

SONRAKİ HABER