Olası İstanbul Depremi Sonrası Tsunami Riski Olan İlçeler Açıklandı!

Beklenen büyük İstanbul depremi için risk her geçen gün biraz daha büyümeye devam ederken Marmara Bölgesi için tsunami riski yüksek olan ilçeler açıklandı.

Emlak Haberleri 09.09.2021 - 16:52 09.09.2021 - 16:52 Gülcan Özer

İstanbul'da her an yaşanması beklenen Büyük İstanbul Depremi için riskler her geçen gün artmaya devam ederken konu hakkında son dakika açıklaması da Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Deprem ve Tsunami Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy tarafından yapıldı. İstanbul'un sadece deprem değil aynı zamanda tsunami riski altında da olduğunu belirten Ersoy riskli ilçeleri açıkladı. 

İSTANBUL'DA TSUNAMİ RİSKİ OLAN İLÇELER HANGİLERİ, İSTANBUL'DA TSUNAMİ OLUR MU?

1999 senesinde meydana gelen büyük Marmara Depremi'nin izlerini halen silemeyen ve kentsel dönüşümü bir türlü tamamlayamayan İstanbul'u her an büyük bir depremin vurmu riski devam ederken Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Deprem ve Tsunami Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy tsunami uyarısında bulundu. 

Ersoy yapmış olduğu açıklamasında "İstanbul'da Küçükçekmece, Büyükçekmece, Bakırköy, Ataköy, kısmen Zeytinburnu ve Topkapı'ya yakın semtler tsunamiye yatkın yerler" diyerek olası bir deprem sonrasında bu bölgeler için deprem planının yanı sıra tsunami planı da yapılması gerektiğini dile getirdi. 

DEPREM SONRASI MARMARA'DA TSUNAMİ OLUR MU?

Marmara Bölgesi'nin Tsunami riski taşıdığını belirten Prof. Ersoy iç deniz olmasına rağmen sanılanın aksine Marmara Denizi'nde de tsunami tehlikesi bulunduğunu belirterek tarihsel dönemlerde bu bölgelerde tsunami yaşandığına dikkat çekti. Ersoy "Geçmişte Marmara Denizi 'inde meydana gelen depremler İstanbul ve çevresini hep etkilemiştir. Bu depremlerle birlikte tsunami gerçeğini de ifade etmek gerekiyor. Son 2 bin yıl içerisinde 30'un üzerinde tsunami var" diyerek belirttiği ilçelerde ayrıca önlem alınması gerektiğini dile getirdi. 

tsunami-tahliye-yolu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından da Marmara Denizi ile kıyı komşusu olan ilçelerde son dönemde sahil bölgelerine üzerinde "Tsunami Tahliye Yolu" yazılı bulunan tabelaların yerleştirilmesi dikkat çekerken olası bir tsunami olayında hiç vakit kaybedilmeden yüksek yerlere doğru kaçılması gerektiği belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@