Ölçü ve Tartı Aleti için Son Gün 28 Mayıs!

Bakan Varank, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda 28 Şubat tarihinde gerçekleştirilen değişiklikle ortaya çıkan muafiyetin 28 Mayıs’ta sona ereceğini hatırlattı.

Gündem 22.05.2019 - 19:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Bakan Varank, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda 28 Şubat tarihinde gerçekleştirilen değişiklikle ortaya çıkan muafiyetin 28 Mayıs’ta sona ereceğini hatırlattı.

Meclis’ten geçen yasayla beraber kullanılan ölçü aletinin muayenesini farkında olmadan yaptırmayan esnafa tek bir seferlik muafiyet getirildi. Düzenlemede ölçü aleti kullananların idari para cezalarındaki eşitsizliği de gideriliyor. Ayrıca Pazar esnafının kullanmakta olduğu tartılarla beraber akaryakıt istasyonlarındaki sayaçlarda da cezalar ayrılacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, muayene sürecini geçirmiş olan esnaflar için, “Bu konuda 500 binden fazla esnaf var. Esnaflarımız mağdur olmasın diye bu düzenlemeyi tekrar hatırlatmaktayım” dedi.Bakan Varank, gerçekleştirilen düzenlemeyle beraber çok önemli bir adım attıklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu; “Esnafımız bildiğiniz üzere ölçü aletlerini kullanıyor. Farklı sebeplerden ya da sehven muayene sürelerini bazen geçirebiliyorlar. Kesilen cezalar ise ölçü aletinin değerini aşabiliyor. Bu yüzden esnaflar gerekli muafiyeti doğru bir şekilde kullanmalıdır. Küçük esnaflarımız 200 TL değerindeki tartının cezasını 2 bin 101 TL olarak ödüyor. Bunu ödemek yerine yeni bir tartı da alıyor. Bu nedenle cezalardaki orantısızlıklar için meclisten geçen düzenlemeyle yeniden ekonomiye kazandırılmasını sağlıyoruz. Ayrıca idari para cezasından tek seferde muaf tutulması da amaçlanıyor.”

 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@