Ölen Kişinin Mal Varlığı Nereden, Nasıl Öğrenilir? Miras Araştırması Nasıl Yapılır?

Ölen bir kişinin mal varlıklarını öğrenmenin birden fazla yolu bulunmaktadır. Yakınını kaybeden birçok kişi mal varlıkları nasıl öğrenilir araştırıyor. İşte miras araştırması ve mal varlığı öğrenme.

Emlak Haberleri 01.02.2022 - 12:55 01.02.2022 - 13:08 Büşra Uluşen

Bir kişinin vefat etmesinin ardından yaşanan en büyük sorunlardan biri miras durumu oluyor. Kişinin vefatı sonrası mirasçıları al varlığının öğrenilebilmek için çeşitli araştırmalar yapıyor. Mirasçıların, ölen kişiden kendilerine kalan taşınır veya taşınmaz malların varlığını öğrenebilmeleri için birçok aşamada geçmeleri gerekiyor.

Bu konuda öncelikle miras araştırması yapılması gerekmektedir. Çünkü mal varlığının öğrenilebilmesi ve yasal mirasçıların belirlenebilmesi için miras araştırması oldukça önemlidir.

MİRAS ARAŞTIRMASI NEDİR, NASIL YAPILIR?

Miras araştırması en basit haliyle vefat eden kişinin mal varlığının öğrenilmesi için yapılan bir dizi işlemdir. Miras araştırmasında veraset ilamı bir diğer adıyla da mirasçılık belgesinin olması gerekir. Kendilerine herhangi bi miras kalıp kalmadığını bilmeyenler, bu konunun aydınlatılabilmesi için hak sahibi olduğu mal varlığının net tutarını öğrenmek adına belirli kurumlara başvuru yaparak miras araştırmasını başlatabilirler. 

Miras araştırması ile ölen kişinin taşınır ya da taşınmaz mal varlığı ile bu mal varlığından kalan tutar öğrenilebilmektedir. 

miras araştırması

Miras araştırmasının neden yapıldığı konusuna gelinecek olursa da bu işlem yalnızca miras kalan tutarı öğrenmek için değil, ölen kişinin borcu olup olmadığını da öğrenmeye olanak sağlar. Eğer ölen kişinin  borcu çıkıyorsa, zaman kaybetmeden reddi miras hakkı yaparak borçlanmaktan kurtulabilirler. 

ÖLEN KİŞİNİN MAL VARLIĞI NASIL ÖĞRENİLİR?

Ölen bir kişinin mal varlığını öğrenmek için öncelikle miras araştırması işleminden bahsetmiştik. Bunun yanında bankalar, sulh hukuk mahkemeler, noterlere; ölüm belgesi, nüfus kayıt örneği, veraset ilamı dilekçesi belgeleri ile başvuru yapılarak miras konusunda bilgi sahibi olunabilmektedir. 

Bu kurumlardan ölen kişinin mal varlığını nasıl öğreneceğimizi madde madde açıklayalım:

Bankalar: Ölen kişinin tüm mal varlığı bankada bulunuyorsa ve bu bankaların isimlerini biliyorsanız gerekli belgeleri temin ederek bankalara başvuru yapabilirsiniz.

Sulh hukuk mahkemesi ve noterler: Ölen kişinin mal varlığının bulunduğu bankaya başvurmak yerine sulh hukuk mahkemesi ve noterlere gerekli belgeler ile başvuru yaparak miras kalan malları öğrenebilirsiniz.

Peki bu kurumlara başvuru yaparken hangi belgeler gerekiyor?

Banka, sulh hukuk mahkemesi ve noterlere ölen kişinin mal varlığını öğrenmek için başvuru yapacak iseniz yanınızda ölüm belgesi, nüfus kayıt örneği ve veraset ilamı talep dilekçesi bulunması gerekir. Bu belgeler ile kurumlara giderek ölen kişinin mal varlığını sorgulayabilir ve size miras kalan malları öğrenebilirsiniz. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@