Omicron Vaka Sayısını Patlattı, MEB Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gerekenleri Güncelledi!

Günlük vaka sayısı dün 70 bin barajını aşarak alarm zillerinin çalmasına neden olurken okullarda pozitif vaka çıkması durumunda izlenecek yol güncellendi.

Gündem 12.01.2022 - 10:07 12.01.2022 - 10:19 Gülcan Özer

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından okullara Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar konulu genelge gönderildi. Gönderilen genelge kapsamında devlet okulları ve özel okullarda sınıflarda koronavirüs pozitif çıkması durumunda yapılması gerekenler açıklandı. 

Memurlar Net tarafından yapılan habere göre yapılan koronavirüs testi pozitif çıkan öğrencinin okula devam edemeyeceği ve karantina süresi sona erene kadar okula ara vereceği belirtildi. Pozitif vaka çıkan sınıfta yer alan diğer öğrenciler ve öğretmenlerin ise okula devam edecekleri belirtildi. 

SINIFTA POZİTİF VAKA ÇIKMASI, KORONA OLMASI DURUMUNDA OKULLARDA NE YAPILACAK?

Yayımlanan yeni Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar kapsamında alınacak önlemler kapsamında sınıfta korona olması durumunda diğer öğrencilerin 14 gün boyunca en az 2 ders saati arası ile ateşlerinin ölçülmesi ve vaka semptomlarının takip edilmesi gerektiği belirtildi. 

Yine bu sınıfların teneffüs saatlerinin diğer sınıfların teneffüs saatleri ile farklılaştırılması istendi. Yöneltilen "Sınıfımızda bir öğrencimizde Covid-19 pozitif vaka saptandı. 10 gün içinde aynı sınıfta eğitime devam eden başka bir öğrencimizin ateşinin okul girişindeki ölçümlerde 38 °C’nin üzerinde olduğu tespit edildi" sorusuna ise yönetmelik ile öğrencinin sağlık kuruluşuna sevk edilmesi ve 10 gün içinde aynı sınıfta 2. kez vaka çıktığı için sınıftaki öğrencilerin tamamı yakın temaslı kabul edilerek eve gönderilir ve 5 gün boyunca evde temaslı takibine alınacağı açıklandı. 

Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar PDF Formatı İçin TIKLAYINIZ... 

Yönetmelikte merak edilen tüm sorular yanıtlandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@