On Binlerce İşçinin Maaşı 3 bin 554 Lira Artacak! 800 TL'lik Alışveriş Yüklemesi Yapılacak!

Yaklaşık 140 bin işçiyi sevindiren haber MESS'ten geldi. Yapılan anlaşmalar sonucu metal işçilerinin maaşı net 3 bin 554 TL artacak ve 800 TL'lik alışveriş yüklemesi kartlarına yatırılacak.

Finans 13.01.2022 - 11:46 13.01.2022 - 11:46 Büşra Uluşen

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal arasında yapılan görüşmeler sonucunda, MESS, Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikaları arasında imzalanan anlaşmaya göre, metal işçilerinin maaşlarına yılın ilk 6 ayında yüzde 27 oranında zam yapılacak.

Yılın ikinci 6 ayı için ise yüzde 30 zam verilecek, enflasyon daha fazla olursa enflasyon oranında zam uygulanacak. Bu zamlara ek olarak işçilere alışveriş yapabilmeleri için 800 TL'lik ek kart yüklemesi yapılacak. 

İŞÇİLERİN LEHİNE KARAR ÇIKTI

MESS Başkanı Özgür Burak Akkol anlaşmanın detaylarına ilişkin bilgiler vererek, süreç boyunca ülke sanayisinin rolünün göz önünde bulundurularak uzlaşma için yapıcı adımlar attıklarını söyledi. 

Metal sektörünün daha iyi yerlere gelebilmek için tüm imkanları seferber ettiklerini belirten Akkol, MESS işçisinin gelir seviyesi, sosyal haklar ve iş güvencesi açısından her zaman örnek olduğunu söyledi. 

MESS Yatırım burs programıyla da üye işyerlerindeki çalışma arkadaşlarını geleceğe hazırladıklarını hatırlatan Akkol, MESS işçisinin her zaman ayrıcalıklı olacağını aktardı. 

metal işçileri zam

MAAŞLAR YÜZDE 65.67 ARTIRILACAK

Gece saatlerinde yapılan anlaşma sonucunda metal işçileri için olumlu karar çıktı ve saatlik ücretlere yıllık yüzde 65.67 zam yapılacağı bildirildi. 

Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak zam haberine ilişkin açıklama yaparak, metal işçilerinin yıllık ücretlerine brüt 4 bin 181 lira, net 3 bin 554 lira artış yapıldığını kaydederek yüzde 29.57'lik zam talep ettiklerini ancak bunun 27.44'ünü aldıklarını belirtti. Yılın ikinci 6 ayı için ise saatlik ücretlerine yüzde 30 oranında zam yapılacak. 

Bunun yanında metal işçilerinin sosyal yardımlarla da desteklendiğine dikkat çekilerek, iki yıllık dönemde çalışanların alışveriş yapabilmesi için 800 TL'lik ek kart yüklemesi de yapılacağı bildirildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@