On Binlerce İşçiyi İlgilendiriyor! Maaşlara Yüzde 65 Zam Müjdesi!

Gece yarısı yapılan açıklamaya göre metal işçilerinin maaşına zam yapıldı. MESS'in yönetimiyle bir araya gelen sendikalar metal işçilerinin maaşlarına yüzde 65 oranında zam yapılmasına karar verdi.

Finans 12.01.2022 - 09:33 12.01.2022 - 09:33 Büşra Uluşen

Türkiye Metal İşçileri Sendikası, geçtiğimiz günlerde 140 bin metal işçisinin dahil olduğu grup toplu iş sözleşmesi kapsamında yeni zam teklifini sendikalara yöneltmişti. 

MESS yönetimiyle bir araya gelen Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal-İş Sendikası ve Özçelik-İş Sendikası, 5,5 saat süren görüşmenin ardından gece yarısı anlaşmaya vardı. Gece saatlerinde verilen bilgi ile metal işçisi maaşlarına zam yapıldığı öğrenildi. 

140 BİN METAL İŞÇİSİNE ZAM

MESS daha önce yaptığı açıklamada metal işçilerine yüzde 21 oranında zam yapılmasını teklif etmişti. Dün MESS yönetimiyle bir araya gelen Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal-İş Sendikası ve Özçelik-İş Sendikası, 5,5 saat süren görüşmenin ardından anlaşmaya vardı. 

Anlaşma ile metal işçilerine yüzde 65,67 oranında zam yapılmasına karar verildi. 

Bu kapsamda metal işçilerine yılın ilk 6 ayında yüzde 10, bunun üzerine de 3,70 kuruş seyyanen zam yapılacak. Bunun oransal karşılığı yüzde 27,44'e tekabül ediyor. 

Yılın ikinci 6 ayında ise tüm işçilerin saat ücretine yüzde 30 zam yapılacak. Temmuz ayında açıklanacak enflasyonun bu oranın üzerinde gerçekleşmesi durumunda güncel enflasyon oranı geçerli olacak.

metal işçilerine zam

SOSYAL HAKLARDA YÜZDE 35, KURBAN BAYRAMINDA YÜZDE 75

Anlaşma kapsamında metal işçilerinin sosyal haklarında yüzde 35 artış yapılacak. Yılın ikinci 6 aylık döneminde de enflasyon oranında zam yapılacak. 

Kurban bayramı için yapılan yardım da ilk yıl tüm gruplarda yüzde 75 oranında artırıldı. 

TÜM İŞÇİLERE ERZAK ÇEKİ

Bu yıl ocak ayından başlamak üzere tüm işçilere 400 lira tutarında erzak çeki verilecek. Ayrıca 2023 Ocak ayında da yine aynı tutarda erzak çeki teslim edilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@