Onlarada Zam Geldi! Milletvekili Maaşları 2022 Belli Oldu

Milletvekili maaşları için beklenen 2022 zam oranı belli oldu. Ekonomik kurtuluş savaşı açıklamasının ardından vekil maaşları için yapılacak olan zam oranı merak konusu olmuştu.

Finans 20.12.2021 - 11:55 20.12.2021 - 11:55 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "ekonomik kurtuluş savaşı" açıklaması yaparak kamuda tasarruf dönemi başlatacaklarını dile getirmişti. Alınan önlemlerle bütçe açığının milli gelire olan oranının düşürülmesi amaçlanırken milletvekili maaşları da merak konusu olmuştu. 

Bu sene enflasyon rakamlarında yaşanan sert yükseliş nedeni ile 2022 asgari ücret zammı rekor seviyede zamlanırken gelen yüzde 50 zamla beraber 4 bin 250 TL olarak ilan edilen maaşlar çalışanları tatmin etmemişti. Gelen zamlar nedeni ile asgari ücret yükselmesine rağmen vatandaş geçim sıkıntısı yaşayacağını belirtirken vekil maaşları için yapılacak zamda tartışma konusu olmuştu. 

MİLLETVEKİLİ MAAŞLARINA ENFLASYON ALTINDA ZAM YAPILDI! 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vermiş olduğu kamuda tasarruf talimatı sonrasında vekil maaşları merak konusu olmuştu. Ekonomik kurtuluş savaşı kapsamında kamuda tasarruf tedbirleri arttırılmış, yurt içinde ve yurt dışında hizmet binası, lojman ve benzeri sosyal tesis ve bunlarla ilgili yerlerin alımları durdurulmuştu. 

Yine kamuya ait ihtiyaç fazlası lojman satışları için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ilan yayımlayarak kamu konutları, memur lojmanları için satışa çıkılmıştı. Alınan tedbir kararları kapsamında taşıt alımları için de zorunluluk şartı getirilmişti. 2021 yıl sonu enflasyon tahmini beklentisi yüzde 23,85 olarak ilan edilerken milletvekili maaşlarına enflasyon altında zam yapıldığı ilan edildi. 

MİLLETVEKİLİ MAAŞLARI 2022 KAÇ TL OLDU?

Yüzde 23,85 olarak açıklanan yıl sonu enflasyon tahmini beklentisine rağmen milletvekili maaşlarına enflasyon altında yüzde 14 oranında zam yapıldığı duyuruldu. 25 bin TL olan vekil maaşları 2022 yılında yüzde 14,4 oranında zamla beraber 3 bin 600 TL artacak ve 28 bin 600 lira olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@