Online Emlak Vergisi Ödeme Kanalları! 2022 Yılı 1. ve 2. Taksit Ödeme Tarihleri

Emlak vergisi ödeme tarihleri ne zaman? 2022 yılında emlak vergisi 1. taksit ödemeleri ne zaman yapılacak? Kimler emlak vergisinden muaf olup ödeme yapacaklar? Emlak vergisi ödeme detayları...

Emlak Haberleri 25.01.2022 - 16:32 25.01.2022 - 16:32 Mustafa Karagöz

2022 yılının girmesinin ardından gayrimenkul sahibi olanların takip edecekleri ödemelerden bir tanesi de emlak vergisi. Önümüzdeki aylarda ev, arsa, arazi, tarla, işyeri ve benzeri gayrimenkulleri için emlak vergisi ödemesi yapacak olanlar için hem ödeme tarihlerini hemde ödemelerin kimler tarafından nasıl yapılacağını aktarıyoruz. 

2022 YILI EMLAK VERGİSİ ÖDEME TARİHLERİ

Kendisine ait evi olan, işyeri, dükkan ve benzeri taşınması bulunan yatırımlık arsa yada miras kalan tarla, arazi gibi gayrimenkülleri olan vatandaşlar belediyelere emlak vergisi ödemeleri yapacaklar. Ödemeler 2022 yılı için iki taksit halinde olacak. Yılın ilk yarısı ortasında birinci taksit ödemeleri yapılacak. 2022'nin ikinci yarısının son bölümüne doğru ise ikinci taksit ödemeleri tamamlanacak. 

Emlak vergisi ödemesi yapacak olan vatandaşlar ilk taksit ödemelerini Mart, Nisan ve Mayıs ayında yapacaklar. 

Yılın ikinci taksiti ise Kasım ayı içinde tamamlanacak. 1 Kasım'da başlayacak ödemeler 1 Aralık tarihine kadar devam edecek. 

EMLAK VERGİSİ NASIL ÖDENİR?

Emlak vergisi ödemeleri standart olarak belediye bünyesine ödenir. Gayrimenkulün bulunduğu il veya ilçe belediyesine gidecek olan vatandaşlar ödemelerini emlak veznelerine şahsen yapabilecekler. Bunun dışında vatandaşlar ödemelerini online kanallar üzerinde de tamamlayabilirler. 

Emlak vergisi ödemesi yapılacka olan belediyenin resmi web sitesi üzerinden sunulan ödeme yöntemi ile kredi kartı ile ödeme yapılacak. Ancak bazı belediye başkanlıkları bu noktada online ödeme kabul etmiyorlar. Vatandaşlar kendi ödemeleri için ilgili belediyelerin web sitesinden detaylı bilgi edinebilirler. 

KİMLER EMLAK VERGİSİNDEN MUAF OLACAK?

Mart 2022'de başlayacak olan emlak vergisi ilk taksit ödemeleri her gayrimenkul sahibi tarafından ödenmeyecek. Vatandaşlara sunulan haklar kapsamında "aylığı dışında geliri olmayan emekliler, geliri olmayanlar, şehit yakınları, engelli vatandaşlar, gaziler, vefat eden emekli, gazi, engelli yakınları brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutlar" emlak vergisinden muaf tutuluyorlar. Eğer bu kapsam içinde olan vatandaşlar ödeme yapmışlarsa belediyeye başvurarak geriye dönük 5 yıllık hak talep edebilirler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@