Ons Altın İçin 1.960 Dolar Uyarısı Yapan İslam Memiş Ağustos Ayının Altın Fiyatı Tahminlerini Açıkladı!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Ağustos ayında altın piyasasında ne gibi fiyatlamalar görüleceğine dair yeni bir analiz yaptı.

Finans 01.08.2021 - 19:45 01.08.2021 - 19:45 Engin Uzunoğlu

Ağustos ayının girmesiyle beraber tüm finans piyasaları için alanında uzman kişilerden aylık analizler gelmeye başladı. Türkiye'de altın piyasasına hakim isimlerin başında gelen Altın ve Para Piyasası Uzmanı İslam Memiş de Ağustos ayında altın fiyatlarına beklentilerinin yer aldığı yeni bir analiz yaptı. 

ALTIN FİYATLARI AĞUSTOS'TA NE OLUR?

Altın fiyatlarındaki son durumu değerlendiren İslam Memiş, “Altın fiyatlarına baktığımızda bir süredir toparlanma hareketinin devam ettiğini görüyoruz. Bu toparlanma eğilimi basna göre Ağustos ayında da devam edecektir. Ons altın için fiyat verecek olursak 1.840 dolar, 1.860 dolar ve 1.880 dolar seviyelerini konuşacağız.” dedi. 

ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELECEK?

Altın fiyatlarındaki yükseliş beklentisinin nedenini açıklayan İslam Memiş, “Dünyada her ay bir önceki ayın üzerinde bir enflasyon ile karşılaşılmaya başlandı. Enflasyonun hakim olduğu ekonomilerde güç altın piyasasının eline geçer. Çünkü enflasyona karşı yatırımcıyı koruyan bir piyasadan bahsediyoruz. 

Enflasyonist etki ile beraber altın fiyatları yalnızca Ağustos ayında değil sonraki aylarda da yükseliş trendinde olacaktır. Toparlanmanın yerini yükselişe bırakacağı bir dönemin gelmesi halinde altın piyasasına yatırım yapmayı düşünenler bugünkü fiyatları mumla ararlar.” ifadelerini kullandı. 

ALTIN FİYATLARININ YÜKSELİŞ HARİTASI

Altın fiyatlarının hangi aşamalardan geçerek yükseleceğini de açıklayan İslam Memiş, “Altın fiyatlarının yükselişlerinin süreklilik kazanabilmesi için bazı teknik seviyelerin aşılması gerekecek. Bugün ilk hedef ons altında 1.825 dolardır. Bu seviye aşıldıktan sonra sırasıyla 1.40 dolar, 1.860 dolar ve 1.880 dolar seviyeleri geçilecektir.” şeklinde konuştu. 

altın fiyatları

YIL SONUNDA ONS ALTIN NE KADAR OLUR?

Yıl sonunda ons altının fiyatına ilişkin olarak da daha önceki tahminine işaret eden İslam Memiş, “Ben daha önce 2021 yıl sonunda ons altının 1.960 seviyesine ulaşabileceğini söylemiştim. Hatta bu seviye aşıldıktan sonra daha ileriye mi gider yoksa geri çekilmeler mi olur bunu sorgulamıştım. Bugün bu yöndeki tahminimde herhangi bir değişiklik sözkonusu değildir.

Ekonomik koşullar, piyasa görüntüsü, jeopolitik riskler düşünüldüğünde bu öngörümün sürdürğünü açık bir şekilde söyleyebilirim. Yıl sonu geldiğinde altın piyasasının yüksek fiyatlamaya maruz kaldığına şahitlik edeceğiz.” dedi.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş bir ihtimalden de bahsederek altın yatırımcılarını uyardı. FED'in faiz artırımı yapması durumunda altın fiyatlarındaki tüm beklentilerinin tersine döneceğini, geri çekilmelerin başlayabileceğini söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@