ONS altında 2300 dolar tahmini! Gram altının çıkacağı zirve rakamı ilan etti

FED altın piyasalarının şekillenmesine neden olurken atılacağı ilan edilen adımların resmi olarak gelmesi durumunda ons altının 2300 dolar seviyeleriyle zirveye çıkacağı tahmin edildi.

Finans 23.06.2022 - 12:03 23.06.2022 - 12:03 Mustafa Karagöz

FED, ABD enflasyon oranları ile birlikte yüksek faiz politikasına geçmiş ve son adımı ile faiz kartını kullanacağını işaret etmişti. Şahin tonda gelen açıklamalar ile birlikte bir sonraki FED toplantısı için de bu tutumu sergileyeceğini ilane den FED, altın piyasalarında yeni sürecin başlamasına neden olmuştu. 

Yatırımcılar, FED'in yüksek faiz açıklamalarının ardından yeni dönem için pozisyonlarını almaya başladılar bile. Bu dönem için küçük yatırımcıların nasıl bir hareket izlemeleri gerektiğine ilişkin ise ekonomistlerden önemli açıklamalar geldi. Son açıklamalardan birisi de altın konusunda yapmış olduğu değerlendirmeleri ile yakından edilen isimlerdem biri olan İslam Memiş'ten geldi. 

İSLAM MEMİŞ'İN AĞUSTOS 2022 ALTIN TAHMİNİ

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş değerlendirmelerinin başında hangi seviyeden alım yapabileceğine ilişkin görüşlerini açıkladı. Kendisinin dolar kurunda düşme öngördüğünü ifade eden Memiş Temmuz Ağustos döneminde gram altının 950 TL'ye akdar gerileybileceğini söyledi. İlk olarak 980 daha sonra 950 TL seviyelerini takip edeceğini ilan eden Memiş, iki aylık dönem için 1000 TL'nin üzerinde gram altın almayacağını söyledi. 

Daha önce altın almamış olanlar

Daha önce altın yatırımında bulunmayan, altını olmayanlar için 950 TL'den gram altın alınabileceğini vurgulayan Memiş, iki aylık süreç sonrasında yeniden bir yükselme beklediğini ifade etti. Ons bazında değerlendirmelerde bulunarak gram altının hangi seviyelere ulaşabileceğini tahmin eden Memiş değerlendirmesinde "Ons altında görülecek hızlı ataklar belki 2300, belki 2400 dolar seviyeleri yıl sonuna kadar test edilebilir. 1200 lira seviyesini takip etmeyi sürdüreceğim. 2022 yılıyla ilgili öngörüm 1450 seviyesi, bu öngörümde değişiklik yok." ifadelerini kullandı. 

Memiş konuşmasında ayrıca ilk 6 ay için öngörülerinin çıktığını daha önceden de ilan ettiği tahminlerinin de devam ettiğini aktardı. 

NOT: İslam Memiş'in 2022 yılının ikinci yarısı ve kısa vadeli altın yorum ve tahminleri haber amacıyla paylaşılmış olup yatırım tavsiyesi vermez. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@