Ons Altında 50 Dolar Şokunun Ardından 4 Yabancı Uzmandan 1.700 Dolar Uyarısı Geldi!

Geçtiğimiz haftanın kapanışında çok sert düşen altın fiyatlarının yeni haftada ne şekilde yol alacağı merak konusu oldu. Altın fiyatları yükselir mi yoksa düşmeye devam eder mi?

Ons Altında 50 Dolar Şokunun Ardından 4 Yabancı Uzmandan 1.700 Dolar Uyarısı Geldi!

Geçtiğimiz Cuma günü altın fiyatlarında şok düşüşler meydana geldi. ABD'de tarım dışı istihdam verilerinin piyasa beklentilerinin üzerinde gelmesi altın piyasasında şok etkisi yapmıştı. Ons altın bir anda 50 dolar birden düşerek 1.761 dolara kadar geriledi.

ONS ALTINDA 50 DOLARLIK ŞOK!

Altın piyasasında yaşanan bu krizin nedeni ekonomistlere göre reel ekonominin toparlanma eğilimini arttırması şeklinde açıklandı. Gelen olumlu veri akışları risk iştahını arttırırken güvenkli limanların cazibesi bir anda kayboldu. Altın piyasası da bunun bedelini 50 dolarlık düşüşle ödemek zorunda kaldı.

ONS ALTIN İÇİN DÜŞÜŞ YORUMU

ABD altın piyasasında ağırlığı olan emtia uzmanı Daniel Pavilonis bir açıklamada bulunarak, “Tarım dışı istihdam verilerinde beklentilerin ötesinde bir gelişme yaşandı. Bu pozitif etki ile ABD doları yükselme kaydetti. Bu da altın piyasası için ters etki anlamına geliyor. Dolar endeksi ile ons altın genelde ters orantılı olarak işlem görürler.

Altın için şimdilik oyun bitmiş olabilir. Ons altın artık düşük seviyelerde fiyatlanmak zorunda kalacaktır. İstihdam raporları bize ücretlerin arttığını ve işsizlik oranının düştüğünü gösteriyor. Bu olumlu gelişmeler ons altın fiyatını negatif etkileyecektir.” dedi.

ons altın yorumları

ALTIN PİYASASI İÇİN İŞLER TERSE DÖNDÜ

ABD'de bir diğer ekonomist olan Kevin Grady ise altın piyasası analizinde çarpıcı ifadelere yer verdi. Altının iyi bir işlem görmediğini söyleyen Kevin Grady, “Altın piyasası patlama yapabilmek için çok iyi bir zemin hazırlamıştı. Bu patlamayı sürekli bekledik ama ons altın o performansı gösterip 2.000 doların üzerine sıçrayamadı. Şimdi işler terse dönmüş gibi görünüyor. Artık ons altın için 2.000 dolar çok uzak bir hedef.” ifadelerini kullandı.

ONS ALTIN 1.730 DOLARA DÜŞEBİLİR

Ons altın için 1.730 dolar riskinin güçlendiğini söyleyen TD Securities küresel strateji başkanı Bart Melek ise, “Ons altın için yükseliş dönemi sona ermiştir diyemeyiz ama 1.730 dolar seviyesine doğru bir düşüş olabilir. Lakin delta varyantı devam ederken altın dönemi kapanmıştır yorumu sağlıklı olmaz. Yeniden yükseliş hareketleri görülebilir.” açıklamasını yaptı.

ONS ALTINDA 1.700 DOLAR RİSKİ!

Altın piyasası uzmanlarından olan Edward Moya ise son analizinde, “Cuma günü meydana gelen satıştan sonra altın şu anda tehlike bölgesinde bulunuyor. Ons altın için 1.750 dolar seviyesinde bir destek bulunabilir. Ancak bu destek kırılırsa ons altın 1.700 dolara gerileyebilir.” dedi.

Not: Altın piyasasına dair değerlendirmeler ilgili ekonomistlerin kişisel düşünceleridir. Buradaki ifadelerden yola çıkarak yatırım kararı alınmamalıdır. Bu haberimizde herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi verilmemiştir.