Önümüzdeki Günlerde Ödenecek! Çocuğu Olan Anneler Dikkat Bankada Unuttuğunuz Paranız Olabilir

Devlet tarafından sağlanan ve ödeme önceliği anneye ait olan destekler bulunuyor. Bu destekler annelerin hesabına yatmış olsa da bilinmediğinden unutulabiliyor. Unutulan anne desteklerini derledik.

Finans 09.12.2021 - 10:48 09.12.2021 - 10:48 Mustafa Karagöz

Devlet kurumları annelere özel destek sağlıyor. Bunun dışında genel kapsamda yer alan ve annelerin alabileceği destekler var. Destek hakkı olup almayan anneler ise daha sonra destek haklarını alabiliyor. Peki annelere tanımlanan ancak alınabilecek yardımlar neler? İşte gözden kaçabilen o destekler. 

300TL 400 TL 500 TL AYRI AYRI ÇOCUK PARASI TOPLAM 1300 TL

Aile Bakanlığı üzerinden sağlanan devlet desteklerinden birisi de doğum parasıdır. Doğum parası ödemesi kimlik kartı çıkarılması aşamasında otomatik başvuru ile her aileye ödenir. Sigortalı sigortasız çalışan çalışmayan herkes için geçerli ödemeler çocuk sayısına göre ödenir. Aile Bakanlığı açıklamasında "Başvuru önceliği annenindir. Annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı ya da sağ olmaması halinde, başvuru aynı şartları taşıyan baba tarafından yapılır." bilgisini verdi. Türk vatandaşı olan anneler devletten ilk çocuk içn 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise 600 TL olmak üzere toplam 1300 TL ödeme alabilirler.

2 AYDA BİR 300 TL ÇOKLU DOĞUM PARASI

Aile Bakanlığı'nın annelere özel bir diğer desteği çoklu doğum parasıdır. Çoklu doğum ile dünyaya gelen 0-2 yaş aralığında çocukların bulunduğu ihtiyaç sahibi hanelere düzenlli ödeme yapılır. Anne veya baba destek ödemeleri için başvuru yapabilir. 2021 yılı için aylık 150 TL olarak tanımlanan destek 2 ayda bir 300 TL olarak ödenir. 

SÜT PARASI YARDIMI - EMZİRME ÖDENEĞİ

Devlet tarafından sağlanan bir diğer destek ise süt parasıdır. Emzirme ödeneği olarak da bilinen süt parası tek seferlik ve 232 TL olarak ödenir. Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün prim ödemeis yapılmış olması gerekiyor. 

YAŞLILIK VE ENGELLİ AYLIĞI

Yaşlı anneler için de Aile Bakanlığı yaşlılık maaşı tanımlıyor. Sosyal güvencesi olmayan kadınlara yapılan ödemeler 65 yaş üzeri için geçerlidir. Yaşlılık aylığı aralık ayında 828 olarak ödenir. 

Aile Bakanlığı engelli vatandaşlar için de destek sağlıyor. Bakanlık engel oranı yüzde 40 üzeri olan kadınlara 661 TL, engel oranı yüzde 70 üzeri olan kadınlara ise 991 TL olarak ödenir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@