ORC Araştırma Şirketi Son Anket Sonuçlarını Açıkladı: 7 Büyükşehirde Partilerin Oy Oranları!

Erken seçim tartışmaları alevlenirken ORC araştırma şirketi merakla beklenen son anket sonuçlarını açıkladı. AK Parti, CHP, İYİ Parti'nin son oy oranları, bugün seçim olsa kim kazanır?

ORC Araştırma Şirketi Son Anket Sonuçlarını Açıkladı: 7 Büyükşehirde Partilerin Oy Oranları!

Siyaset arenasında her geçen gün politikacıların arasında yaşanan gerilim bir üst seviyeye taşınırken erken seçim tartışmaları da alevlenmişti. Muhalefet partileri ekonomide yaşanan dalgalanmayı gerekçe göstererek erken seçim talep ederken, hükümet ise seçimlerin planlandığı gibi 2023 yılında yapılacağını duyurmuştu.

Erken seçim tartışmalarının alevlendiği bu dönemde araştırma şirketlerinin yapmış olduğu anket sonuçları daha da önem kazanmıştı. ORC araştırma şirketi tarafından yayımlanan son anket sonuçları ile partilerin son oy oranları da belirlenmiş oldu.

BUGÜN SEÇİM OLSA HANGİ PARTİ KAZANIR, BU PAZAR SEÇİM YAPILSA İLK PARTİ KİM OLUR?

Partilerin oy oranları yakından takip edilirken, yapılan son seçimlerde başarılı tahminleri ile dikkat çeken ORC araştırma şirketi son anket sonuçlarını açıkladı. Büyükşehirlerdeki araştırma verilerini açıklayan ORC Araştırma Şirketi son anket verisinde Adana, Mersin, Erzurum, Trabzon, Kocaeli, Tekirdağ ve Muğla'da "Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz?" sorusu yönetildi.

partierin oy oranları 24 haziran

Açıklanan verilere göre AK Parti yüzde 27,7 oranı ile birinci parti olurken, CHP yüzde 23,8 oy oranı ile CHP ikinci parti oldu. İYİ Parti ise yükselttiği oy oranı ile dikkat çekti ve yüzde 20,6 oy oranı ile üçüncü parti oldu. HDP yüzde 7,5 oy oranı ile 4. parti olurken MHP yüzde 7,1 oy oranı ile 5. parti oldu.

erken seçim olacak mı

ERKEN SEÇİM OLACAK MI, SEÇİMLER ERKENE ALINIR MI?

Ankete katılan kişilere erken seçim isteyip istemedikleri de soruldu. Erken seçime evet diyen kişilerin oy oranı yüzde 67,2 olarak ölçülürken 2021 senesinin Haziran ayında yapılan oran yüzde 49,2 iken bu oran yüzde 67,2 seviyesine yükselmiş oldu.