Orman Yangınları Bitmeden Açıklanan TOKİ Yöresel Köy Evleri Projesine Tepki Yağdı!

Orman yangını neden ile evleri hasar gören ya da yanan kişilere TOKİ'nin yöresel köy evleri yapacağı duyurulmuştu. Proje tepki çekti.

Gündem 02.08.2021 - 11:20 02.08.2021 - 11:24 Gülcan Özer

Türkiye aynı anda farklı çok sayıda şehirde başlayan orman yangınları ile mücadele etmeye çalışırken yangınların yerleşim yerlerine de sıçraması ile çok sayıda kişi evsiz kalmıştı. Süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumartesi günü yangın bölgesini ziyaret etmiş, bölgede denetimlerde bulunurken aynı zamanda evleri yanan kişilere TOKİ tarafından yeni evler verileceğini duyurmuştu. 

TOKİ YANGINDA EVLERİ ZARAR GÖRENLER İÇİN İNŞA EDECEĞİ YÖRESEL KÖY EVLERİ PROJESİNİ DUYURDU! 

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklama ile "Yangının etkilerini silmek için seferber olduk. Yöresel mimariye uygun yapacağımız köy evlerinin projelerini hazırladık. Köy evlerimizin; ahırı, deposu ve bahçesi olacak. 1 yıl içerisinde evlerimizi tamamlayarak vatandaşlarımızı yeni yuvalarına kavuşturacağız" denilerek yeni köy evleri projesinin resimleri paylaşıldı. 

toki-köy-evleri-projesi

Yayımlanan proje resimlerine kısa sürede sosyal medya üzerinden ise büyük tepki gösterildi. Henüz orman yangınlarının devam ettiği belirtilerek yangın söndürülmeden inşaat projesi ile ilgili paylaşım yapılmasına farklı tepkiler geldi. Yöresel mimariye uygun olarak tasarlanacağı belirtilen TOKİ köy evleri projesinin 1 sene içerisinde tamamlanacağı ilan edildi. 

Paylaşımın altına gelen çok sayıda yorumda ağırlık henüz yangın söndürülmeden resimlerin paylaşılması yönündeki eleştirilerden oluşurken yine söz konusu projede vatandaşa konutların ücretsiz mi verileceği yoksa insanların TOKİ konut kredisi verilerek borçlandırılıp borçlandırılmacağı yönünde yoğun paylaşımlar dikkat çekti.

emin-çapa-toki-paylaşımı

GAZETECİ EMİN ÇAPA: YOKSA YANMADAN MI HAZIRLADINIZ?

Yangın henüz devam ederken proje görsellerine tepki gösteren gazeteci Emin Çapa ise bu kadar sürede böyle bir projenin hiçbir mimar tarafından hazırlanamayacağını belirterek projenin yangından önce mi hazırlandığı yönünde imalı bir paylaşımda bulundu ve ihaleyi kimin kazandığını sordu,

toki-orman-yangını

Proje görsellerine tepki gösterenler arasında Prof. Dr. Mehmet Köksal'da yer aldı. Prof. Köksal yapmış olduğu açıklamasında "Hele bir dur TOKi! Yangının izlerini hemen silme. Daha orada yangının nasıl çıktığı, bir sabotaj olup olmadığı araştırılacak! Neyin üstünü örtmeye çalışıyorsun?" diyerek enerjinin öncelikle yangının söndürülmesi için harcanması gerektiğini söyledi. 

Türkiye genelinde orman yangınları ile mücadele devam ederken yurt dışından gelen yangın söndürme uçakları da çalışmalara destek veriyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@