Ormanları PKK Mı Yaktı, Orman Yangınları Neden Çıktı? Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi etkisi altına alan orman yangınlarını PKK tarafından çıkarıldığına dair iddiayı yanıtladı. Orman yangınlarını PKK mı çıkardı?

Ormanları PKK Mı Yaktı, Orman Yangınları Neden Çıktı? Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı!

Türkiye'de yaklaşık bir haftadır Antalya, Adana, Mersin, Muğla gibi illerde orman yangınları devam ediyor. Bu orman yangınlarının neden çıktığına dair günlerdir kamuoyunda bazı iddialar gündeme geliyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ORMAN YANGINI AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu akşam katıldığı bir televizyon programında ormnan yangınlarına ilişkin olarak çok önemli açıklamalarda bulundu. Devlet olarak orman yangınlarının söndürülmesi için çok kapsamlı bir çalışma yürütüldüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm devlet kurumlarının bu konuda seferber olduğunu söyledi.

ORMAN YANGINLARINI PKK MI ÇIKARDI?

Orman yangınlarının PKK tarafından çıkarılıp çıkarılmadığına dair de bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ormanlarımızın PKK tarafından yakıldığı ve orman yangınlarının bu terör örgütü tarafından çıkarıldığı konusunda endişeyi en başınjdan beri taşıyoruz. Bu endişenin arkasından da bazı gelişmeler yaşandı.

Şu anda soruşturmalar devam ediyor. Gözaltına alınanlar ve daha sonra tutuklananlar oldu. Bu tutuklananlar hakkında yapılan incelemede ailelerinden PKK ile iltisaklı olan kişileri tespit ettik. Geçen yıl Hatay'da meydana gelen orman yangınında bu konuda tecrübe ettik. O yangının arkasından bu terör örgütü çıkmıştı.” dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan yangın açıklaması

ARAŞTIRMA DEVAM EDİYOR

Orman yangınlarının arkasında PKK olup olmadığının araştırılmasına devam edildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi güvenlik kuvvetlerimiz bu konuyu açıklığa kavuşturmak için çalışıyorlar. İstihbarat örgütümüz de araştırmasını sürdürüyor. Ülkemizin ciğerleri yandı. O kadar canlı orada telef oldu. Bütün o bal ve arı kovanlarımız kül oldu. Bunların sebebini araştıracağız elbette, “şeklinde konuştu.

PKK YÖNETİCİLERİNİN TALİMATI VAR!

Kapsamlı bir incelemenin yürütüldüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi bir haftadır devam eden orman yangınlarının nedenini bir defa ortaya çıkarmamız lazım. Bu konuda her türlü belge, ihbaer ve bilgi en ince ayrıntısına kadar araştırılıyor. Terör örgütü PKK'nın bu ülkenin tüm değerlerine düşman olduğunu herkes biliyor.

PKK'nın ormanlara ilişkin bir hedefi olduğu gayet açık. Bunları geçtiğimiz yıllarda defaaten ortaya koydular. Bu terör örgütünün ormanlarımıza yönelik alçakça saldırılarının olduğunu biliyoruz. Bu alçak saldırı planlarını da yakından takip ediyoruz. Geçtiğimiz yıl PKK yöneticilerinin talimatı ile orman yangını hadiseleri artmıştı. Bu nedenle ortalamanın 3 katı kadar zararla karşılaşmıştık.” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER