Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti Zamlandı, Yeni Tarife Ne Kadar Oldu?

Osmangazi Köprüsü'nün geçiş ücretlerine 2022 zammı yapıldığı açıklandı. Vatandaşlar Osmangazi Köprüsü'nü kullandıklarında artık daha fazla ücret ödeyecekler. Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti kaç TL oldu

Finans 01.01.2022 - 21:39 01.01.2022 - 21:39 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de bazı hizmetlere, köprü ve otoyol geçişlerine zam yapıldığı açıklanmıştı. Şimdi ise işletmesi özel sektöre ait olan Osmangazi Köprüsü için zam haberi geldi. Osmangazi Köprüsü geçiş ücretine 2022 zammı yapıldığı açıklandı. 

ABD ENFLASYONU VE DOLAR KURUNDAKİ ARTIŞLAR ZAM GETİRDİ

Yap işlet devret yöntemi ile yapılan Osmangazi Köprüsü vatandaşlara doğrudan ve dolaylı olarak ciddi maliyet getirmeye devam ediyor. Bu köprünün geçiş ücreti hem döviz kurlarındaki artıştan hem de ABD enflasyonundaki yükselişlerden etkileniyor. Dolayısıyla yeni geçiş ücreti belirlenirken bu verilerle hesaplama yapılarak vatandaşa fatura çıkarıldı.

2016'DA GEÇİŞ ÜCRETİ 109 TL'YDİ

Osmangazi Köprüsü Haziran 2016'da açıldığında geçiş ücreti 35 dolar ve artı KDV idi. O dönem dolar kuru 2,89 TL'ydi ve köprü geçiş ücreti de 109 TL'ye karşılık geliyordu. Aradan geçen yıllar içerisinde dolar kurundaki yükselişlerden dolayı Osmangazi Köprüsü'Nden TL cinsinden gerçiş ücreti katlandı. 

YÜZDE 25 ZAM YAPILDI

2021 yılında Osmangazi Köprüsü'nden geçiş ücreti 147,5 TL olarak uygulanmıştı. 2022 yılında ise bu geçiş ücretine yüzde 25 zam yapıldı. Bugünden itibaren Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti 184,5 TL oldu.

VATANDAŞ YENİ YILDA ZAM YAĞMURUNA TUTULDU

2022 yılının girmesi ile beraber Türkiye'de kelimenişn tam anlamıyla zam yağmıuru başladı. Elektrik fiyatlarına tarihin en yüksek oranlı zammı yapılırken konut abonelerinin doğalgaz tarifelerine de yüzde 25 zam yapıldı. Köprü ve otoyol geçiş ücretlerine de zam yapılırken akaryakıt fiyatlarına daha 2021 yılı bitmöeden rekor zam açıklanmıştı. Bu zamlarla beraber vatandaşların yaşam maliyetleri oldukça yükselirken bundan sonra yeni zamların gelip gelmeyeceğinden endişe ediliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@