Osmanlı'nın Dışişleri Bakanlık Binasıydı: Saffetpaşa Yalısı 100 Milyon Dolara Mahkemeden Satışa Çıktı!

Kanlıca yalıları arasında muhteşem ihtişamı ile öne çıkan Saffet Paşa Yalısı 100 milyon dolarlık rekor fiyatla mahkemeden satışa çıktı! Peki, Saffet Paşa yalısı kimin, neden satılıyor?

Emlak Magazin 28.02.2022 - 15:55 28.02.2022 - 15:56 Gülcan Özer

Tarihinde yaşadığı üzücü olaylar nedeni ile lanetli yalı olarak anılan Safet Paşa Yalısı mahkemeden satışa çıktı. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Dışişleri Bakanlığı binası olarak kullanılan, daha sonra çıkan yangında tamamen kül olması nedeni ile 1976 yılında yeniden inşa edilen Saffet Paşa yalısı sahiplerine mutluluk getirmemişti. 

Sahiplerinin bazılarının iflas, bazılarının ise intihar etmesi ile adını duyuran Saffet Paşa Yalısı sahipleri tarafından ortaklığın giderilmesi davası ile mahkeme yolu ile satışa sunuldu. Mahkeme tarafından yapılan değerlendirme işlemi sonrasında yalının değeri 100 milyon dolar olarak belirlendi. 

BOĞAZ KÖPRÜSÜ MANZARALI YALI SAHİBİ OLMAK İSTEYEN KİŞİLER 100 MİLYON DOLARI GÖZDEN ÇIKARACAK! 

Muhteşem bir Boğaz Köprüsü manzarası sunan eşsiz güzelliğe sahip olan yalı İstanbul'un en değerli yalıları arasında gösterilirken yalının sahiplerinden iş insanı Zafer Toksöz’ün ‘Ortaklığın giderilmesi’ talebi ile mahkeme yolu ile satış istenmesi üzerine satışa çıkarıldı. Satışın tamamlanmasının ardından Toksöz yalıdan hakkı olan tutarı tahsil etmiş olacak. 

saffet paşa yalısı kimin

1760 senesinde inşa edilen tarihi yalının birbirinden önemli özellikleri bulunurken denize sıfır konumunun yanı sıra tarihi dokusu ve sahip olduğu mimari özelliklerinin de değerini arttırdığı belirtiliyor. Ahşap yalı 2 kattan oluşurken son derece geniş bir bahçeye sahip bulunuyor. Denize cephesi bulunan yalının her bir katında 13 oda olmak üzere toplam 26 odası ve 4 sofası ve servis odaları bulunduğu belirtiliyor. Mahkeme sonucunda yalı yeni sahibine kavuşmuş olacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@