Otantik Şehir: Kamboçya Gezi Rehberi

Otantikliğini hiç yitirmeyen Kamboçya hakkında istediğiniz, araştırdığınız bütün bilgileri bu makaleyi inceleyerek bulabilirsiniz.

Otantik Şehir: Kamboçya Gezi Rehberi

Kamboçya Nerededir?

Kamboçya nerededir? Kamboçya Güneydoğusu Asya kıtasında bulunan Çinhindi Yarımadası’nın kıyılarında yer almaktadır. Kuzeyinde Tayland ve Laos, Doğu tarafında Vietnam ile Güney de ise Tayland Körfezi bulunmaktadır.

Kamboçya’nın Başkenti

Kamboçya’nın başkenti üniter ve anayasal yönetilen şehir toplam 25 ili yer almaktadır. 150 tane ilçe bulunmaktadır. Kamboçya başkenti Phnom Penh’dir. En büyük şehirler: Banlung, Koh Kong, Kompong Thom, Kratie gibi şehirlerden bahsedebiliriz.

Otantik Şehir: Kamboçya Gezi Rehberi - Resim 1

Kamboçya’ya Nasıl Gidilir?

Kamboçya’ya nasıl gidilir? Türkiye’den Kamboçya’ya gitmek istiyorsanız aktarmasız uçuş olmadığını bilmeniz lazım. Ulaşım da iki farklı yöntem bulunmaktadır. İlk yol Tayland Bangkok hava yoluyla gidilerek oradan otobüsle yolculuk yapılarak Kamboçya’ya gidebilirsiniz. İkinci yol ise Vietnam Saigon şehrine aktarmasız varabilirsiniz. Ama bu yolculukta Vietnam sizlerden Vietnam vizesi belgesini istemektedir.

Kamboçya Kültürü

Kamboçya kültürü halkında biraz konuşmak gerekirse genellikle insanları çok sıcakkanlı olduğunu söylemektedir. Verilen saygıdan ziyade krallığı ziyaret için gitmek istiyorsanız öncelikle yerel halkının örf ve adetlerini bilmeniz gerekmektedir. Turistlerin Kamboçya da ziyaret için hukukun üstünlüğü nasıl olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Hukukları daha çok tutarsızdır.

Kamboçya Mutfağı

Kamboçya mutfağı birkaç ülkenin karışımında yer almaktadır. Bunlar: Vietnam, Çin, Fransız gibi mutfak karışımları bulunmaktadır. Khemer Mutfağı bu karışımda oluşmaktadır. Pilav, balık ve su gibi ürünler khemer mutfağında en çok yaygın tüketilen gıdalardan biridir. En çok kullanılan yemekler ise: Çorbalar, noodlelar ve meyveler olarak sıralayabiliriz. Kullanılan baharatlar ise: Limon otu, balık sosu, zencefil, Hindistan cevizi, karabiber ve kaffir lime yer almaktadır. Yerel balık olarak bilinen Prahok, bu mutfağın en başta olan soslardan biridir. En ünlü ve bilinen yemeklerden biri ise yol üstünde satış yapılan kızarmış örümceklerdir. Sokaklarda sıkça bulunan bir diğer yemek çeşidi ise Khemer noodle yapılan sıcak ve taze çorba olan SomlahMachouKhammae dir.

Otantik Şehir: Kamboçya Gezi Rehberi - Resim 3

En lezzetli olan yemekler ise:

• BaiSarchCh’rouk (Domuz etiyle süslenmiş sebze)
• Saik Ch’roukChaKn’yei (Kızartılmış domuz)
• Loklak( biftek ve yanında patates)
• K’dam( yengeç)

Bu lezzetlerin yanı sıra sıçanlar, yarasalar, köpekler ve yılanlar gibi yemeklerde bulunmaktadır.

Kamboçya’nın Festivalleri

Kamboçya’nın festivalleri, krallığın belirlediği ay takvimine bakılarak geleneksel, kültürel ya da tarihi festival bulunmaktadır. Bu festivaller daha çok Budizm ve Hinduizm gibi gelenekleri altında oluşmaktadır. Festivaller, eğlence alanına benzer geniş bir yer, neşe kaynağı, ulusal renkleri, insanların fikirleri ve davranışlarını etkilemek açısından büyük etki görülmektedir.

Otantik Şehir: Kamboçya Gezi Rehberi - Resim 5

Kamboçya’daki Tatiller

• Soykırım Kurtuluş Günü
• İşçi Günü
• Kraliyet Çiftlik Günü
• Kamboçya Yeni Yılı
• Ulusal Çocuklar ve Kamboçyalı Çocuklar Günü
• Atalar Günü
• Kral Norodom Sihamoni’nin Yıl Dönümü
• Meak Bochea Günü

Kamboçya’nın Ekonomisi

Kamboçya’nın geliri iki önemli sektör özellikle sağlamaktadır. Bunlardan biri tekstil diğeri ise turizmdir. Turizm son zamanlarda oldukça bir gelir kaynağı haline gelmiştir. Kamboçya’nın en önemli sorunları eski nüfusunun eğitim yoksunlarından maruz kalmalarıdır. Bu şekilde temel yapıları eksik olmuştur. Ekonomilerini kötü olarak etkileyecek diğer noktalar ise politik dengesizler ve terör gibi etkiler sebep olmaktadır. Kamboçya oldukça az gelire sahiptir. Ucuz ülkedir. Günlük gelir yaklaşık 30 dolardır.

Otantik Şehir: Kamboçya Gezi Rehberi - Resim 7

Kamboçya’da İklim ve Hava Durumu

Muson rüzgarları Asya bölgesine hakimdir. Bu rüzgar Kamboçya da etkisine devam etmektedir. Hem yağmurlu hem de kuru olarak iki farklı şekilde mevsime sahiptir. Yağmurlu zamanlar mayıs ve kasım ayın aralarında devam etmektedir. Sıcaklıklar, yüksek nem ile 22 derece ile düşmektedir.

SONRAKİ HABER