Otel Görünümlü Villalara Dikkat! Bakanlık Harekete Geçti

Kültür ve Turizm Bakanlığı, otel görünümlü villalar için harekete geçti. Bakanlık, belediyelerin yapı kullanım izin belgesi vermemesini talep etti.

Emlak Haberleri 11.04.2022 - 15:04 11.04.2022 - 15:04 Büşra Uluşen

Son dönemde Bodrum ve Çeşme ilçelerinde otel izni kullanılarak inşa edilen villa projeleri için Kültür ve Turizm Bakanlığı harekete geçti. İmar planında ve inşaat ruhsatında turistik tesis olarak gözüken projelerdeki mevzuata aykırı kullanımlar için Bakanlık müfettişleri görevlendirildi.

OTEL GÖRÜNÜMLÜ VİLLALAR İÇİN BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, Bakanlık müfettişlerinin hazırladığı rapor ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, 27 Mart 2022 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Milli Emlak, Mekânsal Planlama ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüklerine, 81 ilin valiliğine ve 81 ilin belediyelerine bir yazı gönderdi. Söz konusu yazıda, turizm belgeli konaklama tesislerinde devre mülk, kat irtifakı ve kat mülkiyeti gibi hakların tesis edilmemesi talep edildi.

İlgili yerlere gönderilen yazıda, son dönemde ilgili mevzuat hükümlerine ve onaylı imar planlarının amacına aykırı olarak kullanıldığını, belediyelerden turizm tesislerinin yüksek emsal ve yapılaşma koşullarından yararlanılarak inşaat ruhsatı alınmasına rağmen bu alanlarda konut kullanımına ilişki yapılar inşa edildiği ve bu yapılar üzerinde devre mülk, kat irtifakı ve kat mülkiyeti kullanarak üçüncü kişilere bağımsız bölüm olarak konut satışı yapıldığı belirtildi. 

Bu durumun yüksek yapılaşma hakkının kötüye kullanıldığına dikkat çekilirken, turizm ruhsatı olan yapıların daha sonra konut olarak kullanılmasının önlenmesi talep edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, ilgili belediyelerden turizm tesisi ruhsatı olan yapıların devre mülk, kat mülkiyeti ya da kat irtifakına konu olmayacağına yönelik tapu siciline bildirim yapmasını ve yapı kullanım izin belgesi verilmemesini talep etti. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@