Oteller İmar Barışı Ödemesi İçin Bakanlıktan Taksit Talep Ediyor

Yapı kayıt belgesi almak isteyen kişilerin imar barışı başvuruları devam ediyor. İmar barışı başvurusunda bulunmak isteyen oteller ödemede kolaylık talep etti.

Kentsel Dönüşüm 07.09.2018 - 09:25 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Yapı kayıt belgesi almak isteyen kişilerin imar barışı başvuruları devam ediyor. İmar barışı başvurusunda bulunmak isteyen oteller ödemede kolaylık talep etti.

Mevzuata aykırılık taşıyan yapılara ve eklenti bölümlere söz konusu taşınmazın yıkılmasına kadar kullanma hakkı tanıyan imar barışı başvuruları tüm hızı ile devam ediyor. Başvuruda bulunmak isteyen kişileri en çok zorlayan konuların başında ise yapı kayıt belgesi ücreti ödemesi geliyor. Oteller İmar Barışı İçin Bakanlıktan Yardım İstiyor İmar barışı için başvuruda bulunulan yapının ticari ünite olması ve büyüklüğünün artması ödenecek olan yapı kayıt belgesi ücretinin rekor seviyelere tırmanmasına neden oluyor. Bu nedenle yapı kayıt belgesi almak isteyen oteller imar barışı ücreti ödemesi konusunda kendilerine kolaylık tanınmasını istiyor.Konu hakkında açıklamada bulunan otel sahipleri özellikle de Akdeniz bölgesi otelleri ile Ege Bölgesi otelleri ve turizm tesislerinin kamu arazileri üzerinde yer aldığını belirterek otellerin tahsis sürelerini uzatmak içinde para ödeyeceklerini belirterek "“Hem tahsis uzatımı hem de imar barışı ödemesi bizi zorlayacak.Ekonomideki gelişmeler nedeniyle bankalardan kredi almak zor olduğu gibi, maliyetleri de yükseldi. Bu nedenle bizlere taksitlendirme imkanı sağlanmasını istiyoruz” diyerek yardım çağrısında bulundu. Hatırlanacağı üzere hükümet yapı kayıt belgesi ücreti taksitlendirme imkanı sunmayacağını açıklamıştı. Ancak daha sonra imar barışı ücreti için kamu bankaları üzerinden düşük faizli imar barışı kredisi verilmeye başlanmıştı. Ziraat Bankası imar barışı kredisi en düşük kredi faiz oranı veren banka olarak hala kredi başvurularını kabul etmeye devam ediyor. Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@