Oto Galericilerde İsyan Etti: 2. El Araç Piyasasında Fiyatlar Şişti, Kar Mı, Zarar Mı Ediyoruz Belli Değil

Araç fiyatlarına gelen zamlar oto galericileri de isyan ettirdi. Araç fiyatlarında normalleşme olacak mı, eski normale dönecek mi, sıfır ve 2.el araç fiyatları ne olur, düşecek mi, yükselir mi?

Finans 22.11.2021 - 11:03 22.11.2021 - 11:03 Gülcan Özer

Yükselen döviz kuru ve yaşanan çip krizinin büyümesi ile son dönemde yeniden yükselişe geçen araç fiyatları araba sahibi olmak ve yeni araç satın almak isteyen vatandaşları mağdur etmişti. Gelen yeni zamlar oto galericileri de isyan ettirdi. Galericiler sattıkları araçların yerine yenisini koyamadıklarını belirterek şikayetçi oldu. 

20 senedir bu işi yaptığını ve sektörün içinde olduğunu belirten Eskişehir Oto Galericiler Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Kalender Yaşasın son dönemde yaşanan süreç ile beraber ilk kez gelecek hakkında bir yorum yapamadıklarını ve piyasada önlerini göremediklerini belirtti. Satılan araçların üzerine 10-20 bin TL koyduğunu belirten Yaşasın satışların tıkandığını belirtti. 

YÜKSELEN ARAÇ FİYATLARI KİMSEYİ KAR EDEMEZ HALE GETİRDİ! 

Araç fiyatlarında yaşanan yükselişin kendilerini de mağdur ettiğini belirten Yaşasın oto galericilerin satmış oldukları araçların yerine aynı fiyatla araç koyamadıklarını belirterek şikayetçi oldu. Yaşanan artışın herkesi etkilediğini belirten oto galericiler satılan araçların sadece birkaç gün içerisinde fiyatlarının üzerine 20 bin TL koyduklarını, yaşanan bu artışın satışları durma noktasına getirdiğini belirttiler. 

ikinci el araç fiyatları ne olur kasım 2021

2022'DE ARAÇ FİYATLARI NE OLUR, ARABA FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞECEK, ESKİ NORMALE DÖNECEK Mİ?

Yaşasın ise yapmış olduğu değerlendirmede "Fiyatı yükselmeyen hiçbir şey yok. Doğal olarak araç fiyatları da yükseliyor. Ve yükselmeye de devam ediyor. Müşterilerimizden gelen 'Ne zamana kadar?' sorunun cevabını bizde bilmiyoruz. Araçları almakta ve satmakta bizde kararsızlık yaşıyoruz. Aslında almamam gerekiyor ama alıyorum. Aldığım fiyatın üzerine koyup satıyorum.

Ama daha sonra sattığım fiyata kendim de alamıyorum" diyerek kendilerinin araba alıp satarak kar elde ettiklerini ama bu süreçte sattıkları arabanın yerine aynı fiyatla araç koyamadıklarını belirterek "kar mı ediyoruz, zarar mı ediyoruz belli değil" diyerek oto galericiler olarak kendilerinin de mağdur olduklarını söyledi. 

araç fiyatları ne zaman düşecek kasım 2021

ARAÇ FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

Döviz kurunda yaşanan yükselişe ek olarak şu anda piyasada talebi karşılayacak kadar araç olmadığını belirten Yaşasın bunun da fiyatları yükselttiğini belirterek sıfır araç stok sorunu çözülmeden ikinci el araç fiyatlarda da indirim yaşanmayacağını söyledi. Sıfır araç gelişlerinde yaşanan sorunun ve uzun bekleme süresinin 2. el araç fiyatlarında zamlara neden olduğu belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@