Otomobil Fiyatları Zirve Yaptı, Pert Araçlar Peynir Ekmek Gibi Satılıyor!

Türkiye'de otomobil fiyatlarındaki artış beraberinde düşük kriterleri getirdi. Araç fiyatlarını pahalı bulanlar artık pert araç satın almaya başladı.

Finans 13.04.2022 - 12:36 13.04.2022 - 12:37 Büşra Uluşen

Dünya genelinde otomotiv sektörü krizi yaşanıyor. Çip sorunu başta olmak üzere hammadde, tedarik, döviz kuru, enflasyon ve bir de Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla sekteye uğrayan sektörde, bu yılın ilk çeyreğinde otomotiv üretimi yüzde 12,4, ihracatı ise yüzde 14 geriledi. Otomobil üretiminde ise yüzde 21,5'lik bir düşüş yaşanarak 166 bin 363 oldu. 

Özellikle döviz kurundaki yükselişin tetiklediği fiyat artışı nedeniyle sıfır araç almaya ekonomik gücü yetmeyen vatandaşlar ikinci ele yöneldi. Fakat ikinci el piyasasında da durum çok farklı değil. Aynı sorunlar ikinci eli de etkiliyor ve fiyatlar oldukça yüksek. 

PERT ARAÇLARIN BİLE ALICISI VAR!

Bayram yaklaşırken vatandaşlarda araç satın alma isteği yeniden başladı. Bu talep piyasaları hareketlendirirken fiyatlar da ise pek bir oynama olacağı düşünülmüyor. C&M Motors'un sahibi İlhan Öz, şu an satışların iyi gittiğini belirterek, ilana konulan arabanın anında satıldığını, önceden boyalı ya da değişeni olan arabaları dahi satamazken şimdilerde takla atmış arabanın dahi alıcısı olduğunu belirtti. 

Araç satın almak isteyenlerin yüksek fiyatlar nedeniyle artık kriterlerini dibe çektiğini söyleyen Öz, arabanın kazalı ya da takla atmış olmasının birçok alıcı için önemli olmadığını, pert kaydı olan araçların peynir ekmek gibi satıldığını söyledi. 

otomobil

Bazı galericilerin pert araçları toplayarak sattığını dile getirirken, bunun bir dolandırıcılık olmadığını, sigorta şirketinden alıp topladıktan sonra açıklamaya da 'araç pertten tamirli'  diyerek piyasadan daha ucuz fiyata verdikleri söyleniyor. 

Öte yandan bayram ve yaz mevsimin yaklaşması nedeniyle birçok kişinin satılık değil kiralık araçlara yöneldiği, bu hareketliliğin kiralama sektöründeki talebi artırdığı da belirtildi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@