Otomobil Krizi Büyüyerek Devam Ediyor! 300 Bin Lira Altında Satılan Tek Araç Markası Açıklandı!

Otomobil sektöründe her geçen gün kriz büyümeye devam ederken acil matrah düzenlemesi bekleniyor. Bu hafta gelen zamlarla birlikte 300 bin liranın altında sadece tek bir araç kaldı!

Otomobil Krizi Büyüyerek Devam Ediyor! 300 Bin Lira Altında Satılan Tek Araç Markası Açıklandı!

Türkiye’de otomotiv sektörü giderek büyüyen bir sektörken son zamanlarda yeni sorunlar baş göstermeye başladı. Çip krizi, pandemi derken yeni sorun kur artışı olarak ifade ediliyor. Türk lirasının sürekli bir değer kaybı yaşamasının ardından otomobil fiyatlarına zamlar üst üste geliyor. Üstelik bu zamlar her hafta düzenli olarak yapılmaya başladı.

Uzman isimler yeni dönemde araç fiyatlarının düşmesinin imkansız olduğunu ve eğer otomobil alacaklarının acele etmemeleri halinde bu fiyatları yeniden bulmalarının imkansız olduğunu ifade ediyorlar.

300 BİN LİRANIN ALTINDA TEK BİR ARAÇ KALDI!

Otomobil fiyatlarına gelen üst üste zamlar sonrasında vergi dilimleri de değişti. En son 2021 Ağustos ayında vergi diliminde bir düzenleme yapılmıştı. Yüzde 50 ÖTV baremi içerisine giren otomobiller ciddi oranda düşmüştü.

Otomobil almak isteyen vatandaşlar bu süreçten henüz yararlanmaya fırsat bulamadan kur fiyatları hızla yükseldi ve bu durumda yüzde 50 vergi dilimi içerisinde kalan otomobil sayısı ciddi oranda düştü. Şimdilerde 300 bin liranın altında otomobil sayısı bu hafta itibariyle sadece 1 olarak ifade edildi.

Şimdilerde sıfır fiyatı ile 300 bin liranın altında kalan tek otomobil markası Fiat Egea Sedan’ın manual vitesli olarak üretilen baz versiyonları olarak açıklandı. Ancak bu modelin de çok kısa süre içerisinde vergi dilimi içerisinden çıkarak 300 bin liranın üzerine çıkacağı düşünülüyor.

ACİL MATRAH DÜZENLEMESİ BEKLENİYOR

Otomobil Krizi Büyüyerek Devam Ediyor! 300 Bin Lira Altında Satılan Tek Araç Markası Açıklandı!2

Sektör temsilcileri tarafından konu hakkında acil düzenleme çağrıları arka arkaya gelmeye devam ediyor. Matrah düzenlemesinin yapılmaması halinde fiyatların önüne geçilmesinin pek mümkün olmadığı ve bununla birlikte araç piyasasının Türkiye için tamamen sona ermesi için bir adım daha atılmış olabileceği düşünülüyor.

Otomotiv sektörünün sona ermesi ise aynı zamanda tüm ekosistem içerisinde istihdamın kayması için bir adım olarak ifade edilebilir. Yeni düzenlemenin yapılıp yapılmayacağı ise şuan için henüz bilinmiyor.

SONRAKİ HABER