Otomobilde ÖTV İndirimi 2022 Ve Matrah Güncellemesi Olacak Mı? Sıfır Kilometre Araçların Fiyatları Düşecek Mi?

Otomobil fiyatlarında yükselişlerin hızlanması ile ÖTV indirimi ve matrah artırımı şeklinde beklentiler oluştu. Peki otomobilde ÖTV indirimi gelir mi? Son durum ne?

Otomobilde ÖTV İndirimi 2022 Ve Matrah Güncellemesi Olacak Mı? Sıfır Kilometre Araçların Fiyatları Düşecek Mi?

Sıfır kilometre otomobillerin fiyatlarında artışlar hız kesmiyor. Artık 300 Bin TL ile 400 Bin TL arasında çok az sayıda sıfır kilometre otomobil kaldı. Bu fiyat yükselişleri ile bir ÖTV indirimi beklentisi oluştu. Özellikle de otomobillerden alınan ÖTV oranlarını belirleyen matrah dilimlerinde bir düzenleme yapılmasını bekleyenlerin sayısı az değil. Peki otomobilde ÖTV indirimi ve matrah güncellemesi olur mu?

Otomobil sektörünün nabzını tutan gazetecilerden olan Emre Özpeynirci sosyal medya üzerinden yayınladığı mesajda otomobilde ÖTV indirimi ve matrah güncellemesi ihtimallerini değerlendirdi. Ek bütçe teklifine işaret eden Emre Özpeynirci ÖTV indirimi beklentisinin finansal bir dayanağının olmadığını ortaya koydu.

OTOMOBİLDE ÖTV İNDİRİMİ OLACAK MI?

Ek bütçede otomotivden tahsil edilecek ÖTV gelirinin artırıldığına dikkat çeken Emre Özpeynirci, “Ek bütçe teklifinde otomotiv sektörü ile alakalı çok özel bir detay var. Ek bütçede otomotivden tahsil edilecek ÖTV geliri 72,1 Milyar TL’den 142 Milyar TL’ye çıkarılıyor. Dolayısıyla bir ÖTV indirimi ihtimali artık kalmamıştır. Bu beklentiyi en azından 2022 yılı için unutmak gerekir.” dedi.

MATRAH GÜNCELLEMESİ OLUR MU?

Açıklamalarına devam eden Emre Özpeynirci, “Cumhurbaşkanı Erdoğan son kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda otomobillerin yok sattığını ifade etmişti. Haliyle ortada bir sorun tespiti bulunmuyor. Sorun yoksa buna çözüm de olmayacaktır. Otomobilde ne ÖTV indirimi ne de matrah güncellemesi beklentilerinin geçerliliği şimdilik yok.” ifadelerini kullandı.

Otomobil fiyatlarındaki artışlar artmaya devam ederken en alt ÖTV matrahında kalan araç sayısı oldukça azaldı. Fiyatlar arttıkça yüzde 50 ÖTV matrahından otomobiller yüzde 80 ÖTV matrahına geçiş yapıyorlar. Dolayısıyla bir yandan otomobillerin kendi fiyatları yükselirken diğer taraftan da alınan ÖTV’de bir artış meydana geliyor. Bu durum ise sıfır kilometre otomobil satın almak isteyenlerin karşılamaları gereken maliyeti katlıyor.

Emlak365.com