Otomobilde ÖTV İndirimi Gelirse Sıfır Kilometre Araçların Fiyatları Ne Kadar Düşer?

Otomobil sektöründe yeniden ÖTV indirimi sesleri yükselmeye başladı. Peki ÖTV indirimi olursa sıfır kilometre araçların fiyatlarında kaç TL indirim olur?

Finans 26.12.2021 - 23:03 26.12.2021 - 23:03 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de otomobil sektörü oldukça karmaşık bir yıldan çıkmaya hazırlanıyor. Çeşitli sorunlarla baş etmek zorunda kalan sektör çip krizi, tedarik sorunu, döviz kurlarında yüksek fiyatlama gibi problemler eşliğinde araç satışı yapmaya çalıştı. Yıl sonunda ise döviz kurlarında meydana gelen sert düşüşle beraber otomobil fiyatlarında çarpıcı indirimler olmaya başladı. Ancak sektör temsilcileri bu etkiyi yeterli görmeyerek ÖTV indirimi talep eden açıklamalar yapmaya başladılar.

SON ÖTV İNDİRİMİ AĞUSTOS AYINDA YAPILMIŞTI

Ağustos ayında alınan bir karar ile otomobilde ÖTV matrah dilimlerinde değişikliğe gidilmişti. Matrah dilimlerinin arttırılmasıyla beraber otomobil fiyatlarına yansıyan ÖTV indirimleri gerçekleşmişti. Yüzde 85 ÖTV diliminde yer alan çok sayıda araç yüzde 50 ÖTV filimine düşmüştü. Bu da yüzde 35'lik bir ÖTV indiriminin direkt olarak otomobil fiyatına yansıması şeklinde sonuç doğurmuştu. O dönem en büyük sorun ise düşen otomobil fiyatlarına gösterilen yoğun talebin tedarik sorunundan dolayı karşılanamaması olmuştu. Sıfır kilometre araç satın almak isteyenler bayilerden hep elleri boş bir şekilde dönmek zorunda kalmışlardı. 

ÖTV MATRAH DİLİMLERİ İŞLEVİNİ YİTİRDİ!

Otomobil fiyatlarında son dönemlerde meydana gelen indirimler az sayıda aracın yüzde 85 ÖTV diliminden yeniden yüzde 50 ÖTV dilimine girmesi şeklinde sonuçlansa da bu durum yeterli görülmüyor. Otomobil fiyatlarının bir nebze törpülenmesi ve satışların artabilmesi için sektör temsilcileri ÖTV matrah dilimlerinin yeniden arttırılmasını istiyorlar. Bu ÖTV indirimi ile otomobil fiyatlarında keskin bir indirim olması bekleniyor.

ÖTV İNDİRİMİ OLURSA OTOMOBİL FİYATLARI NE KADAR DÜŞER?

ÖTV indiriminin otomobil fiyatlarına yansıması standart olmayacaktır. ÖTV matrah diliminin değişmesine göre fiyatlarda geri çekilme gerçekleşecektir. Ancak alt ve orta segmentte bulunan otomobillerin fiyatlarında 50 Bin TL ile 100 Bin TL arasında bir indirim yapılması ÖTV düzenlemesi ile sağlanabiliyor. Bugün 250 Bin TL ile 300 Bin TL arasında fiyatlarla satılan otomobiller ÖTV indirimi ile 180 Bin TL ile 230 Bin TL arasına gerilemesi bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@