Otomobilde ÖTV İndirimi Olacak Mı, Kabine Toplantısından Ne Karar Çıkacak?

Otomobil satın almak isteyen vatandaşlar ÖTV indirimi beklentisi dillendirilmeye başlanınca taleplerini ertelemek zorunda kaldılar. Otomobilde ÖTV indirimi olacak mı, araba fiyatları ucuzlayacak mı?

Finans 25.07.2021 - 13:33 25.07.2021 - 13:45 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de otomobil fiyatlarının yüksek olması sürekli gündem olan konular arasında bulunuyor. Ekonomik koşullara göre sıfır kilometre araçların fiyatlarına her ayın ilk günlerinde zam uygulanıyor.

Dolar ve euro kurlarındaki yükselişler otomotiv sektörü tarafından sıfır kilometre araçların fiyatlarına ekleniyor. Bu yüksek fiyatlara bir de Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) masrafları eklenince sıfır kiloımetre araçların yanına yaklaşılmıyor. 

Son dönemlerde otomobil fiyatlarındaki bu yüksekliğin karşısına geçebilmek amacıyla ÖTV indirimleri gündem konusu olmaya başladı. Türkiye'de sıfır kilometre otomobil satın alan vatandaşlar neredeyse bir araç fiyatı da devlete ÖTV olarak ödemiş oluyorlar. 

OTOMOBİLDE NE KADAR ÖTV ALINIYOR?

2020 yılının son bölümünde yapılan değişiklikle beraber otomobillerde ÖTV matrahları şu şekilde değişmişti:

-1600 cc silindir hacmine kadar vergisiz satışı 85 bin TL'ye kadar olan otomobillerde yüzde 45 ÖTV 
-1600 cc silindir hacmine kadar vergisiz satışı 85 Bin TL ile 130 Bin TL arasında olan araçlarda yüzde 50 ÖTV
-1600 cc silindir hacmine kadar vergisiz satışı 130 Bin TL'Nin üzerinde olan araçlarda yüzde 80 ÖTV

ötv indirimi olacak mı

ÖTV İNDİRİMİ İLE SIFIR ARABA FİYATLARI UCUZLAYACAK MI?

ÖTV matrahlarında değişiklik yapılması veya ÖTV indirimi uygulanması halinde sıfır kilometre araçların fiyatlarında önemli bir ucuzlama meydana gelebilit. Bunun için ÖTV matrahlarının değişmesi gerekiyor. Şu anda uygulanan ÖTV sistemine göre otomobil satın alırken vatandaşlar yüksek vergi tutarlarını ödemek durumunda kalıyorlar. 

ÖTV İNDİRİMİ ÇIKACAK MI?

Türkiye'de otomobilde ÖTV indirimi ile alakalı gelişmeler çok yakından takip ediliyor. Bu konuda büyük bir talep oluşmasına karşın henüz hükümet yetkililerinden somut bir açıklama yapılmadı. Otomobilde ÖTV indirimi konusunda nihai kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yönetiminde  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak olan kabine toplantısının net tarihi açıklanmadı. Ancak tahminlere göre 26 Temmuz 2021 Pazartesi günü kabine toplantısının yapılması ve ÖTV indirimi konusunun bu toplantıda masaya yatırılması bekleniliyor. 

KABİNE'DEN NE KADAR ÇIKACAK?

Kabine toplantısı hakkında gelen kulis bilgilerine göre otomobilde ÖTV indirimi hakkında kalıcı bir karar alınmasına ihtimal dahi verilmiyor. Ancak tek seferlik bir ÖTV indirimi uygulanarak otomobil sektörü desteklenebilecek. Bu konuda kabine toplantısında verilecek karar merakla beklenmeye başlandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@