Otomobilde ÖTV Matrah Limitlerini Değiştiren Karar Resmi Gazete'de Yayınlandı! Sıfır Kilometre Araçlar Ucuzlayacak Mı?

Otomobil satın almayı düşünenlerin ve otomotiv sektörünün uzun bir süredir merakla beklediği otomobilde Özel Tüketim vergisi (ÖTV) matrahları yeniden belirlenerek Resmi Gazete'de yayımlandı.

Otomobilde ÖTV Matrah Limitlerini Değiştiren Karar Resmi Gazete'de Yayınlandı! Sıfır Kilometre Araçlar Ucuzlayacak Mı?

Otomobil satın alacak olanlara müjde gibi Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu karara göre otomobilde alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarının belirlendiği matrah limitlerinde artırıma gidildi. Böylelikle sıfır kilometre araçların fiyatlarında bir miktar indirim yapılacak.

OTOMOBİLDE ÖTV MATRAH LİMİTLERİNDE DEĞİŞİM YAPILDI

4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa Ekli (II) Sayılı Listede Yer Alan Bazı Malların Özel Tüketim Vergisi Oranlarına Esas Özel Tüketim Vergisi Matrahlarının Yeniden Tespiti Hakkında Karar 13 Ağustos 2021 Cuma günü tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

otomobil ötv matrah değişimi

85 BİN TL'DEN 92 BİN TL'YE ÇIKARILDI

Otomobillerin motor silindir hacimleri ve özel tüketim vergisi matrahları esas alınarak düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeye göre 1600 cm3 silindir hacmine kadar olan ve yüzde 45 ÖTV diliminde bulunan matrah limiti 85 Bin TL'den 92 Bin TL'ye çıkarıldı.

YÜZDE 50 ÖTV MATRAHI 150 BİN TL'YE ÇIKARILDI

Matrah limiti 85 Bin TL ile 130 Bin TL arasında olan yüzde 50'lik ÖTV diliminde yer alan araçların yeni matrah limiti ise 92 Bin TL ile 150 Bin TL arasına çıkarıldı.

2000 CM3'E KADAR MOTOR HACİMLERİNDE MATRAH SINIRI 135 BİN TL'DEN 170 BİN TL'YE ÇIKARILDI

Motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçen otomobillerin matrah limitlerinde de değişiklik yapıldı. Buna göre motor silindir hacmi 2000 cm3'ü geçmeyen binek otomobillerde vergi matrahı 85 Bin TL – 135 Bin TL seviyesinden 114 Bin TL – 170 Bin TL seviyesine çıkarıldı. Bu araçlar için yüzde 45, yüzde 50 ve yüzde 80'lik ÖTV dilimlerinin devam etmesine karar verildi.

BAZI OTOMOBİLLERİN FİYATLARINDA İNDİRİM OLACAK

Yapılan bu ÖTV matrah limiti artırımları ile sıfır kilometre otomobillerin fiyatlarında önemli bir indirim meydana gelecek. Şu anda motor silindir hacmi 1600 cm3'ü geçmeyen ve vergisiz fiyatı 150 Bin TL olan bir otomobilde yüzde 80 yerine yüzde 50 vergi ÖTV alınacak. Böylelikle yüzde 30 dolaylarında bir indirim uygulanmış olacak. Vergisiz fiyatı 150 Bin TL'nin üzerinde satılan otomobillerin fiyatlarında bu kategoride bir değişiklik olmayacak.

SONRAKİ HABER