Otomobilde Tek Seferlik ÖTV İndirimi Açıklaması Heyecanlandırdı!

Otomobilde yüksek ÖTV oranı nedeniyle araç fiyatları katlanırken ÖTV indirimi ile alakalı olarak yeni bir açıklama yapıldı. 

FİNANS 21.07.2021 - 11:30 25.07.2021 - 11:31

Türkiye'de otomobil fiyatları yüksek ÖTV oranları nedeniyle katlanıyor. Bu da araç fiyatlarını alınabilir olmaktan uzaklaştırıyor. Sektörde bir süredir ÖTV indirimi uygulanmasına dair talepler dile getirilse de şu ana kadar herhangi bir somut girişim yaşanmadı.

ÖTV İNDİRİMİ AÇIKLAMASI

Otomobilde ÖTV indirimine yönelik yeni bir açıklama geldi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken binlerce kişinin araç yenileme durumunda olduğunu belirterek, “Yaştan dolayı çalışamaz olan ticari araçlar bulunuyor. Bunların bu yıl yenilenmesi gerekiyor. Okul servis araçları, taksi ve benzeri birçok ticari araç yenilenecek. 

Ayrıca şahsi araçlarını da vatandaşlarımız değiştirmek için bekliyorlar. Piyasaların canlanması ve sektörel aktiflik meydana gelmesi için tüm araçlar üzerinde ÖTV indirimi yapılmalıdır. Bunun yanında bankalar da sorumluluk üstlenmeli ve taşıt kredilerinde faiz indirimleri yapmalılar.” dedi. 

ÖTV İNDİRİMİ İLE PİYASA RAHATLAYACAK

Pandeminin olumsuz etkilerinden kurtulabilmek için bir defaya mahsus ÖTV indirimi yapılması gerektiğini söyleyen Bendevi Palandöken, “Pandemi döneminde artık aşılamaların artması ile yeni bir toparlanma dönemine girildi. Dolayısı ile insanlar hem ticari hem de kişisel ticari araçlarını yenileyecekler.

otomobilde ötv indirimi yapılacak mı

Ancak şu anda bir araç yenilenmeye kalkıldığında vergiler ile fiyatlar iki katına çıkıyor. Pandemi şartlarında sarsılan esnafımız araç yenilemeye kalktığında yüksek maliyetlerle karşılaşıyorlar. Son 4 yılda kur farkı nedeniyle araçların fiyatları da yüzde 200 arttı. Şu anda bir ÖTV indirimi yapılırsa hem piyasa rahatlar hem de esnafımız gerekli yenilemeleri gerçekleştirir.” ifade etti. 

ÖTV İNDİRİMİ DEVLETİN YARARINA OLUR

ÖTV indirimi yapılması durumunda devletin zararının olmayacağını söyleyen Bendevi Palandöken, “ÖTV indirimi olunca devletin belki vergi geliri azalacak ama piyasalar zincirleme şekilde olumlu etkilenecek. Artan yoğunluk ile yatırımlar fazlalaşacak ve istihdam artacak. Bir taraftan da eski araçlar ile sanayinin hurda ihtiyacına çözüm olunacak. Hurda ithalatı azalarak cari açık da olumlu etkilenecek.” şeklinde konuştu. 

ÖTV İNDİRİMİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

Devlet tarafıundan ÖTV indiriminin ne zaman yapılacağına dair büyük bir beklenti oluştu. Şu anda kadar bu konuda herhangi bir somut adım atılmadı. Ancak yoğun bir şekilde ÖTV indirimi beklentisi oluştu.

ÖTV indiriminin ne zaman yapılacağına dair resmi kaynaklardan şu anda bir açıklama yapılmadı ama bayram tatilinin sonrasında bu yönde bir adım atılması ihtimali oldukça güçlendi. TESK Başkanı bendevi Palandöken'in bu açıklamayı yapması ÖTV indirimi taleplerini kuvvetlendirdi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@