Otopark Düzenlemesine Sektör Yorumu! Daire Fiyatları Düşebilir

Otopark yönetmeliği geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Otopark yönetmeliğinin hayata geçirilmesinin ardından sektör içinden düzenlemenin bir sonraki aşamasına dair yorumlar geldi.

Emlak Haberleri 28.03.2021 - 09:59 28.03.2021 - 09:59 Serhat Karaman
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın uzun süredir çalıştığı düzenlemelerden birisi de olan Otopark Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımladı. Yeni düzenleme ile bazı zorunluluklar ortadan kaldırıldı. Çevre Bakanı Murat Kurum düzenlemeye ilişkin açıklamasında yeni yönetmeliğin trafik sorununa büyük çözüm sağlayacağını ifade etti.

OTOPARK DÜZENLEMESİNE SEKTÖR DEĞERLENDİRMESİ

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe ilişkin sektör için analiz İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım'dan geldi. Durbakayım yaptığı konuşmasında düzenlemenin etkilerini ele aldı. Düzenlemenin doğrudan konut maliyetlerine etki edebileceğini ifade eden İNDER Başkanı Durbakayım, lüks donatılardan kaçınılacağını söyledi.

Yeni yönetmelikle birlikte özellikle mevcut yerleşim birimlerinde gerçekleşecek kentsel dönüşümlerin sosyal donatı içeriklerinin tekrar elden geçirileceğini düşünüyorum. Konut maliyetini artıran sauna, hamam vs. gibi lüks donatılardan kaçınılacağını ve bunların yerine otoparkların alacağını öngörüyoruz”

BAZI ÜLKELERDEN OTOPARK SATIŞI YAPILIYOR

Nazmi Durbakayım konuşmasının devamında farklı ülkelerde uygulanan otopark düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bu çerçevede dünyanın farklı ülkelerinde gerçekleştirilen projelerde otoparkların dairelerden ayrı olarak satıldığını ifade eden Nazmi Durbakayım otopark ihtiyacı olanların mevcuttaki otoparkları ayrıca satın alabildiğini hatta kiralayabildiğini sözlerine ekledi.

Bu Tip Uygulamalar Maliyetleri Düşürür

Nazmi Durbakayım bu tür otopark uygulamalarının maliyetinden arındırılmış konut fiyatlarının daha ulaşılabilir seviyeye düşebileceğini ifade etti. İNDER Başkanı önümüzdeki dönemde buna benzer uygulamalar için Türkiye'de de çalışmalar olabileceğini ifade ederek hayata geçirilebileceğini ifade etti.

 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@