ÖTV Dilimi Cepleri Vuracak, Arabası Olmayan Yaya Kalacak! Toyota Corolla, Renault Megane ve Fiat Egea 320 Bin TL Olacak

Döviz kurlarında yaşanan artışın ardından araç fiyatlarına kur güncelemesi beklenirken araç fiyatlarına yapılan zamlar ile ÖTV matrah güncellemesi yapılmazken araç fiyatları cep yakacak!

Finans 22.10.2021 - 16:10 22.10.2021 - 16:10 Gülcan Özer

Araba sahibi olmak isteyen kişiler yükselen araç fiyatları ile büyük bir şok yaşamış, pek çok kişi yıl sonunda araba firmaları tarafından yapılması planan indirimler nedeni ile beklemede kalmayı tercih etmişti. Süreçte Merkez Bankası tarafından Eylül ayında yapılan 100 baz puan faiz indirimi sonrası döviz kuru yükselirken dün yapılan 200 baz puan faiz indirimi sonrası Euro kuru 11  lira, dolar kuru ise 9,60 TL seviyesinin üzerini test etti.

Kurda yaşanan hızlı yükseliş sonrası sıfır araba markalarının fiyatlarında kur güncellemesi yapacağı belirtilirken ortalama yüzde 4 ve 6 civarında zam geleceği, bu zamların sonrasında ÖTV dilimi değişecek bazı araçlarda ise 60 bin liraya kadar yükseliş yaşanabileceği açıklandı. 

ARABASI OLMAYAN YAYAN KALABİLİR! 

Konu hakkında açıklama yapan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın döviz kurlarında yaşanan yükseliş nedeni ile "Markaların Kasım ayından itibaren otomobillere yüzde 4 ile yüzde 6 aralığında zam yapması bekleniyor" değerlendirmesinde bulundu. Gelecek olan zamlar sonrasında ÖTV matrahı için güncelleme yapılmazsa fiyatı artan araçların ÖTV dilimleri değişeceği için indirim kapsamından çıkacak ve 60 bin TL birden zamlanacak. 

araç fyiatları zamlanacak mı

Zam öncesi Fiat Egea'nın Cross versiyonunun 1.6 M.Jet 130 HP Lounge Manuel Dizel donanımı 261 bin 900 TL olarak satılıyor. Vergisiz fiyatı 148 bin TL olan bu model yapılacak olan zam sonrası 150 bin lirayı aşarsa bu durumda yüzde 50 ÖTV diliminden çıkarak yüzde 80 ÖTV dilimine girerken satış fiyatı da 321 bin liraya fırlayacak. 

Renault'un Megane Sedan modelinin Joy Comfort 1.3 TCe EDC 140 bg versiyonu da yine ÖTV dilimi değişirse bu durumda 323 bin liraya yükselecek. Türkiye'in kendi sınıfında en çok satılan araba modellerinden biri olan Toyota Corolla ise 149 bin 550 TL'lik fiyatı ile yüzde 50 ÖTV sınırında yer alırken yapılacak zam ile bu sınır aşılacağı için 450 TL bile zam görse 320 bin liraya yükselecek. 

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI NE OLUR, ZAM VAR MI, YÜKSELECEK Mİ?

İkinci el araç fiyatlarına da değinen Yalçın, sıfır araç fiyatlarına gelen zamların ikinci el araç fiyatlarına da kademeli olarak yansıyacağını belirterek Şubat ayına kadar yüzde 35 zam yaşanmasını beklediklerini dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@