ÖTV Düzenlemesi Sonrası Araç Fiyatlarında 60 Bin Liraya Varan İndirim Başladı! 2. El Araç Fiyatları Ne Zaman Ucuzluyor?

Hükümet ÖTV düzenlemesini yayınladıktan hemen sonra araç fiyatlarında indirim başladı. Sıfır araçlarda başlayan indirim dalgasının 2. el araç fiyatlarına ne zaman yansıyacağı merak konusu oldu..

ÖTV Düzenlemesi Sonrası Araç Fiyatlarında 60 Bin Liraya Varan İndirim Başladı! 2. El Araç Fiyatları Ne Zaman Ucuzluyor?

Araç piyasasının uzun zamandır beklediği ÖTV düzenlemesi geçtiğimiz günlerde sonunda yayınlandı. Yeni düzenlemenin araç fiyatlarını nasıl etkileyeceği merak ediliyordu. ÖTV matrah düzenlemesinin ardından bazı araç segmentleri için bu oran yüzde 80’den yüzde 50 seviyelerine kadar düşürülmüş oldu. Önce sıfır araçlarda ve üst segment olarak tanımlanabilecek modellerde ortaya çıkması beklenen indirim sürecinin sonraki dönemlerde yavaş yavaş alt segmentlere de sıçrayacağı uzmanlar tarafından dile getirildi.

Pandemi döneminde sıfır araç üretiminde ve parça tedariğinde yaşanan sorunların yanı sıra döviz kurunda yaşanan ani yükseliş bir süre sonra araç fiyatlarının uçuşa geçmesine neden oldu. İkinci el araçlarda da durum pek farklı olmadı. Bir süre sonra pandemi nedeniyle sıfır araçlarla yarışır hale geldi.

ÖTV DÜZENLEMESİ İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINI NASIL DÜŞÜRECEK?

ikinci-elde-otv-indirimi

ÖTV matrah düzenlemesinin gerçekleştirilmesinin hemen ardından araç piyasası durumdan memnun olduklarını dile getirdi. Bu süreçte araç piyasasında hareketliliğin yükselmesi bekleniyor. Yapılan değerlendirmelerde üst segment olan bazı araçlarda düzenleme ile birlikte yaklaşık 60 bin liralık bir indirimin gerçekleşmesi söz konusu.

Uzmanlar ÖTV düzenlemesinin hemen ardından araç fiyatlarında ani bir düşüşün yaşanma ihtimalinin düşük olduğunu, yaşanan indirimlerin uzun vadede gerçekleşeceğinin de altını çizdiler. Fiyatların ilerleyen günlerde yavaş yavaş geri çekilmeye başlayacağı düşünülüyor.

Ortalama olarak 330 bin lira değerinde bir araçta gerçekleşecek olan indirim miktarının 55 bin liraya kadar yükselebileceği öngörülüyor. Sıfır araçlarda başlayacak bu indirim dalgasının zaman geçtikçe yayılarak alt segment modellere kadar düşmesi ve ardından yeni düzenlemenin etkilerinin ikinci el araçlarda da kademeli olarak göstermesi bekleniyor. Yani uzmanlar ani bir düşüşün yaşanmayacağı konusunda hemfikir olduklarını ifade ettiler.

SONRAKİ HABER