ÖTV İndirimi 2. El Araçlara Zam Olarak Dönüyor! 2. El Otomobiller İçin Zam Açıklaması!

Otomobilde yapılan ÖTV düzenlemesinin ardından beklenen satışlar sıfır kilometre araç piyasasında gerçekleşmedi. Vatandaşlar ikinci el otomobil piyasasına yönelmeye başladılar. 

Finans 21.09.2021 - 22:37 21.09.2021 - 22:41 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de otomobil piyasasında önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. ÖTV matrah dilimlerinde yapılan düzenlemenin ardından sıfır kilometre araçların fiyatlarında azalma meydana gelse de stok sıkıntısı ve üretim eksikliğinden dolayı beklenen etki meydana gelmedi. Bundan dolayı da otomobil satın almak isteyen vatandaşların ilgileri ikinci el araç piyasasına kaydı. 

Otomobil sektörünün temsilcileri yaşanan son gelişmeleri değerlendirerek ilerleyen günlerde sıfır kilometre ve ikinci el araç piyasalarında gerçekleşmesi muhtemel gelişmelere dair öngörülerini açıkladılar.

ÇİP KRİZİ 2022'YE KADAR DEVAM EDECEK

Otomerkezi CEO'su Muhammed Ali Karakaş bir değerlendirmede bulunarak, “Otomobil üretiminde durağanlaşmaya neden olan çip krizi 2022 yılının ilk çeyreğine kadar devam edecek. Bundan dolayı da ikinci el araç piyasasına olan talepler artacaktır. Pandemi nedeniyle artık insanlar toplu ulaşımdan daha çok bireysel ulaşımı tercih etmeye başladılar. Şehre dönüşler, okulların açılışı, ticari hayatın hız kazanması gibi gelişmelerle Ekim ayı ve sonrasında otomobil ihtiyaçları fazlalaşacak. 

İkinci el otomobil piyasasında şu anda yeteri derecede arz bulunuyor. Ancak yüksek taleplerle bu arz konusunda da sıkıntı yaşanabilir. Biz bundan dolayı Eylül ayı sonuna kadar tüketicilerin araç almalarını tavsiye ediyoruz.” dedi.

İKİNCİ EL ARAÇLARIN FİYATLARI YÜZDE 8 YÜKSELECEK

İkinci el araç piyasası için fiyat açıklaması da yapan Muhammed Ali Karakaş, “Şu anda 1. el araç piyasasında 2 yaşına kadar olan otomobillerde yüzde 5 kadar sınırlı bir fiyat düşüşü meydana geldi. Yıl sonuna kadar kur, faiz ve stoktaki sıfır kilometre otomobillerin etkisiyle yüzde 7-8 oranında bir fiyat artışı beklentimiz var. İkinci el otomobil fiyatlarının artacağı bir döneme giriyoruz diyebiliriz.” ifadelerini kullandı. 

İkinci el otomobil satın almak isteyenlerin ellerini çabuk tutmlaarı gerektiğini ifade eden Muhammed Ali Karakaş, “Otomobil piyasalarında oldukça hareketli bir süreç yaşıyoruz. Şu anda sıfır kilometre otomobil satın almak isteyenler bayilerden elleri boş dönüyorlar. İkinci el araç piyasasına yönelen talepler de tıpkı pandemi sürecinde olduğu gibi bir etki yapabilir. Bunun için de eğer araç alımı düşünülüyorsa ikinci el otomobil piyasasından hemen satın alma gerçekleşmeli. Aksi durumda 100 Bin TL'de 7.000 ile 8.000 TL arasında fazla ödeme yapılması gerekebilir.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@