ÖTV İndirimi Sevinci Yarım Kaldı, Çip Krizi Sonrası Sıfır Araç Bulmak Zorlaştı!

Sıfır araç fiyatlarına büyük indirim getiren ÖTV indirimi müjdesi sonrası araba almaya koşan vatandaş şok yaşadı. Çip krizi nedeniyle sıfır araç bulunamıyor!

ÖTV İndirimi Sevinci Yarım Kaldı, Çip Krizi Sonrası Sıfır Araç Bulmak Zorlaştı!

Resmi Gazete ile yayımlanan ÖTV indirimi kararı büyük sevinç yaratmış, araç fiyatlarına indirim beklentisi ile alım kararını erteleyen kişiler harekete geçmişti. ÖTV indirimi haberini duyan kişiler araba bayilerine koşarken ne yazık ki otomotiv sektörünü uzun süredir olumsuz etkileyen çip krizi nedeni ile sıfır araç bulmak zorlaştı.

Beyaz eşyalardan cep telefonlarına, akıllı saatlerden araç içi elektronik sistemlere kadar farklı pek çok alanda kullanılan çipler pandemi döneminde tedarik zincirinde yaşanan kırılma nedeni ile üretim sorunları yaşanmasına neden oldu. Ülkeler arasında yeni rekabet konusu olan çipler önemli sektörlerde kıtlık yaşanmasına neden olurken bu da fiyatlarda yükseliş tehdidi oluşturdu.

ÖTV İNDİRİMİ SEVİNCİNİ ÇİP KRİZİ BÖLDÜ! SIFIR ARAÇ BULMAK ZORLAŞTI

Çip krizi hakkında açıklama yapan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Aydın Erkoç çip krizinin tüm dünyada halen devam ettiğini belirterek ÖTV üzerinde açıklanan indirim kararı sonrası bu etkinin daha da fazla hissedildiğini dile getirdi. Şu anda piyasada oluşan yoğun talebi karşılayacak düzeyde yeterli çip bulunmadığını belirten Erkoç fabrikaların bu nedenle üretime ara verdiklerini söyledi.

Sıfır araç bayilerinde araba bulunmamasının nedeninin çip krizi olduğunu belirten Erkoç "rası vatandaşlar araç bulmakta zorlanıyor. konuyla ilgili yaptığı açıklamada "İkinci el araçlara rağbet olacak. Kriz nedeniyle çok donanımlı araç bulmak artık zorlaşıyor. Türkiye dahil çok sayıda ülkede bundan sonra daha az aksesuarlı araçlar piyasada olacak" dedi.

çip-krizi

TOYOTA TÜRKİYE ÇİP SORUNU NEDENİ İLE ÜRETİMİNE ZORUNLU OLARAK ARA VERDİ!

Tüm dünyada süregelen çip krizi nedeni ile bazı otomobil markaları üretimlerine ara vermek zorunda kalırken üretimde yaşanan aksamalar araç bayilerine gelen kişilerin elleri boş dönmesine neden oldu. Son olarak Toyota Türkiye firması da açıklama yayımlamış ve çip krizi nedeniyle üretime 2 hafta zorunlu ara vereceklerini duyurmuştu.

20 Ağustos tarihi itibari ile başlayacak olan zorunlu üretim molası 5 Eylül tarihinde sona erecek. İkinci bir uzatma kararı alınmadığı takdirde üretim 5 Eylül tarihinden itibaren yeniden başlayacak. Üretimde yaşanan aksamalar araç stoku sorunu yaşanmasına ve araba almak isteyen kişilerin ikinci el araçlara yönelmesine neden oluyor.