ÖTV İndirimi Yangını Söndüremedi! Araç Fiyatlarında Normalleşme İçin İkinci El Araç İthalatı Hamlesi Gelir Mi?

Araç fiyatlarına indirim için yapılan ÖTV indirimi ne yazık ki sıfır araç stoklarında yaşanan çip krizi ile amacına ulaşamadı. 2.el araç ithalatı gündemde!

ÖTV İndirimi Yangını Söndüremedi! Araç Fiyatlarında Normalleşme İçin İkinci El Araç İthalatı Hamlesi Gelir Mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan imza ile ÖTV matrahı üzerinden indirime gidilmiş, bu kapsama giren sıfır araç fiyatlarında 68 bin liraya varan indirimler oluşmuştu. Yapılan ÖTV düzenlemesi ve fiyat indirimi hamlesi sonrasında ucuz araç almak için sıfır araç bayilerine giden vatandaşlar ne yazık ki elleri boş dönmek zorunda kalmıştı.

Hiçbir bayide ÖTV indirimi kapsamına giren sıfır araç bulunamazken otomotiv sektöründe yaşanan çip krizi nedeni ile yeniden üretim sıkıntıları yaşanmaya başlandı. Son olarak Toyota Türkiye'de 2 haftalık üretimi durdurma kararı alırken pek çok otomobil markasının benzer kararlar açıklaması ile sıfır araçlarda stok sorunu yaşanmaya başlanmıştı.

ÇİP KRİZİ ÖTV İNDİRİMİN VURDU, ARABA ALMAK İSTEYEN KİŞİLER BAYİLERDEN ELİ BOŞ DÖNDÜ!

Pandemi döneminde yükselen araç fiyatları nedeni ile tepki göstermek için araç alımlarnı erteleyen çok sayıda kişi ÖTV indirimi haberi lie araba sahibi olmak için araç bayilerine koşmuştu. 68 bin liraya varan indirimden yararlanma hayali kuran vatandaş bayiden daha yüksek fiyatlı araç teklif edilmesine büyük tepki göstermişti. Çip krizi nedeni ile araç üretimi büyük darbe alırken ÖTV indirimi kapsamına giren araçları bulmak imkansız hale geldi.

Yoğun talep sonrasnıda indirimli araçlar adeta peynir ekmek gibi satılırken bayilere gitmekte geç kalan kişiler en erken 3 ay sonrası için yapılan satış teklifleri ile karşı karşıya geldi. Vatandaşa aynı aracın yüksek donanımlı paketi teklif edilirken bu araçların fiyatları ise ÖTV indirimli fiyatından dahi daha yüksek bir rakama ulaştı.

araç-fiyatları-düşecek-mi-ne-olur

ÖTV İNDİRİMİ FİYAT YANGININI SÖNDÜREMEDİ, İKİNCİ EL ARAÇ İTHALATI YENİDEN GÜNDEME GELDİ !

Yaşanan duruma isyan eden vatandaşlar sosyal medyadan "Araç Almıyoruz" tagı ile gündeme girmeyi başarırken araba fiyatları makul seviyeye düşmeden alımda bulunmayacaklarını tekrar etti.

Daha öncede ÖTV indirimi ile beraber gündeme gelen ikinci el araç ithalatı yeniden gündeme taşınırken bu sayede araç fiyatlarında indrimi yapılabileceği fikri savunuluyor. Belirli kriterlere dayanılarak yapılan araç ithalatı sayesnide fiyatların güvenilir bir şekilde indirilebileceği tezi savunulurken bazı kişiler ise böyle bir kararın Türkiye'ye Avrupa'nın ikinci al araç piyasası mezarlığına çevireceğini savunuyorlar.