ÖTV'siz Araç İçin Kabine Öncesi Bomba Kulis Haberi: Gelecek Ama Sadece...

Bayram sonrası kabine toplantısı için geri sayım başlarken Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ÖTV'siz araç müjdesi verileceği iddiası kulislere bomba gibi düştü!

Finans 26.07.2021 - 08:50 26.07.2021 - 08:52 Gülcan Özer

Hem sıfır hem de ikinci el araç fiyatları cep yakmaya devam ederken araba sahibi olmak isteyen vatandaşların yoğun bir şekilde ÖTV indirimi talepleri gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Araç fiyatlarına indirim yapılmasını isteyen kişilerin öncelikleri talepleri ÖTV'siz araç satışı ve ikinci el araca ithalat izni verilmesi olarak gündeme taşınmıştı. 

Kurban Bayramı sonrası yapılacak olan kabine toplantısı öncesi her zaman olduğu gibi kulis haberleri basına sızdırılmaya başlarken bu konulardan biri de ÖTV indirimi hakkında oldu. Yapılan kulis haberleri ve ortaya atılan iddialara göre kabinede ÖTV indirimi de gündeme gelecek. 

ÖTV İNDİRİMİ VE ÖTV'SİZ ARAÇ SATIŞI GÜNDEME GELEBİLİR! 

AK Partiye yakın isimlere dayandırılan iddialara göre yapılacak olan kabine toplantısı gündemi içerisinde araç fiyatlarına müdahale ve ÖTV indirimi de yer alacak. Ticaret Bakanlığı tarafından son dönemde yoğun olarak gündeme getirilen ikinci el araç ithalatı, ÖTV indirimi, sıfır araç fiyatlarına indirim ve ÖTV'siz araç satışı talepleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. 

Kabinede Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve diğer bakanlıkların önerileri ile konu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onay vermesi halinde araç fiyatlarına müdahale konusunda hükümet tarafından atılacak olan adımlar basına ulusa sesleniş konuşması ile açıklanacak. 

ötv indirimi gelecek mi

ŞARTLI ÖTV İNDİRİMİ VE TİCARİ ARAÇLARA ÖTV'SİZ SATIŞ MÜJDESİ GELEBİLİR!

Gündeme taşınan kulis haberlerine göre hükümete sunulan teklifler arasında iki öneri öne çıktı. Bunlardan ilki şartlı ÖTV indirimi. Bu kapsamda sadece ihtiyacı için araç almak isteyen kişilere büyük fırsat sunulacak. 

Kar elde etmek amacı ile araba alıp satanların devre dışı bırakılacağı bu planda örneğin satın aldığı aracı en az 5 sene (bazı senaryolarda 3 sene olarak geçiyor) satmayacağını taahhüt eden kişilere, yani aracı kullanmak amacı ile alan kişilere belirlenen oranlarda ÖTV indirimi yapılacak. 

İkinci senaryoda ise araba almak isteyen kişilere ÖTV'siz araç satışı yapılacak ancak sadece ticari araç alımları bu kapsama alınacak. Bu sayede ticari amaçlı kullanılan araçlar üzerinden esnafa ve KOBİ'lere yeni bir destek daha sağlanmış olacak. 

BAYRAM SONRASI KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE?

Söz konusu iddiaların gerçekliğini ise 26 Temmuz 2021 tarihinde yapılması planlanan kabine toplantısı belirleyecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@