Ovit Tüneli Açılışı Görkemli Törenle Yapıldı

Dünyanın ikinci, Türkiye'nin ise en uzun çift tüplü karayolu unvanını ele geçiren Ovit Tüneli açılışı görkemli bir törenle yapıldı.

Ovit Tüneli Açılışı Görkemli Törenle Yapıldı

Dünyanın ikinci, Türkiye'nin ise en uzun çift tüplü karayolu unvanını ele geçiren Ovit Tüneli açılışı görkemli bir törenle yapıldı.

Ovit dağı geçidi arasına yapılan Ovit Tüneli düzenlenen görkemli bir tünelle hizmet vermeye başladı. Düzenlenen törenin ardından Ovit Tüneli ulaşıma açılmış oldu. Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere çok sayıda üst düzey bürokrat katıldı. İlk olarak 1880 yılında dönemin Osmanlı arşivleri içerisinde yer alan proje 138 yıl sonra hayata geçirilmiş oldu.Ovit Tüneli Nerede?Rize'de yer alan Ovit Tüneli Rize İkizdere'den başlarken Erzurum'un İspir ilçesinde son buluyor. 14 bin 346 kilometrelik dev tünel Türkiye'nin en uzun tüneli olarak kayıtlara geçerken Avrupa'nın ise en uzun ikinci çift tüplü tüneli oldu. Tünelin açılışı ulaşım açısından büyük önem taşıyor. Zorlu kış dönemlerinde yoğun kar yağışı altında kalan bölgede sık sık ulaşım dururken yine trafik kazaları yaşanmasına neden oluyordu.Açılan tünel sayesinde artık zorlu kış dönemlerinde dahi ulaşım kesintisiz olarak devam edebilecek ve trafik güvenliği büyük oranda arttırılmış oldu. Tünelin temeli şu anda Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan Başbakan olarak görev yaptığı dönemde atılmıştı. Aradan geçen 6 sene boyunca tünelde çalışmalar kesintisiz olarak devam ederken 138 yıllık hayal zorluklarla da olsa hayata geçirilmiş oldu. Açıklanan rakamlara göre Ovit Tüneli maliyeti 412 milyon 366 bin lira oldu.Ovit Tüneli Nereden Başlıyor?Ovit Tüneli başlangıç noktası Rize İkizdere olarak açıklanırken tünelin bitiş noktası ise Erzurum İspir olarak gerçekleştirildi. Bu iki nokta arasına 14 bin 346 km uzunluğa sahip çift tünel yapılırken yapılan tünel sayesinde ulaşım 4.4 kilometre kısaltılmış oldu. Yine ulaşım 12 ay kesintisiz olarak gerçekleştirilecek ve sürücülere büyük kolaylık sağlanacak.Emlak365.com