Oxford'un Ekonomi Profesörü Uyardı: Bitcoin Bir Saadet Zinciri Mi?

Kripto para piyasaları büyük bir hızla dalgalanmaya devam ederken özellikle de Bitcoin yaşadığı dalgalı seyir ile dikkat çekmişti. Bitcoin saadet zinciri mi, ponzi mi?

Finans 27.12.2021 - 15:25 27.12.2021 - 15:25 Gülcan Özer

Oxford Üniversitesi Ekonomi Profesörü olan Robert McCauley, Bitcoin hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Dünyanın en saygın finas gazeteleri arasında yer alan Financial Times'a Bitcoin hakkında özel bir değerlendirme yazısı yazan McCauley, kamuoyunda  da sıklıkla tartışılan "Bitcoin saadet zinciri mi?" sorusuna yanıt verdi. 

Kripto para piyasasının en büyüğü olan ve işlem hacmi ile dikkat çeken Bitcoin son dönemde yaşadığı rekor yükselişler ve sonrasında meydana gelen sert düşüşler ile dalgalı bir seyir izlemişti. Yaşanan iniş çıkışların spekülatif ataklara bağlı olarak meydana gelmesi Bitcoin'in güvenirliği üzerindeki tartışmaları arttırırken konu hakkında bir değerlendirme de Oxford Üniversitesinde Ekonomi Profesörü olarak görev alan McCauley tarafında yapıldı. 

BİTCOİN BİR SAADET ZİNCİRİ Mİ?

Financial Times gazetesine özel bir makale hazırlayan McCauley, Bitcoin kripto para biriminin Ponzi adı ile anılan saadet zincirinden bile beter bir yatırım aracı olduğunu söyledi. "Bitcoin neden Madoff tarzı bir Ponzi şemasından daha kötü?" başlığı ile yayımlanan makalede McCauley ponzi şemasının sıfır toplamlı bir girişim olduğunu, bitcoinin ise negatif toplamlı bir fenomen olduğunu söyleyerek saadet zincirinden bile alt seviyede yer aldığını dile getirdi. 

Oxfordlu ekonomi profesörü yatırımcıların kar elde etmesi beklentisi ile Bitcoin aldıklarını, bu beklentinin ise nakit getiri sağlayanların karları ile sürdürüldüğünü, fakat bu karlar için dışarıdan hiçbir kaynak olmadığını, kaynağın tamamen yeni yatırımlardan geldiğini, operatörlerin ise bu paranın büyük bir bölümünü aldığını belirterek bir BTC yatırımcısının nakit para çekmesinin tek yolunun bir başka bitcoin yatırımcısına satış yapmak olduğu uyarısında bulundu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@