Özbekistan Gezi Rehberi

Özbekistan'da nelere gidilir, nereler gezilir? Özbekistan'daki doğal, tarihi ve turistik yerleri inceleyebilirsiniz.

Özbekistan Gezi Rehberi

Özbekistan'da nelere gidilir, nereler gezilir? Özbekistan'daki doğal, tarihi ve turistik yerleri inceleyebilirsiniz.

Özbekistan'da gezilecek yerler oldukça zengin olmakla beraber, ülkenin Türk-İslam sentezi de ziyaretçilerin bir anlamda aklını başından almaktadır. Yüzlerce önemli romana konu olan Özbekistan özellikle tarihi dokusu, mistik havası, sıcak kültürü ve kendine has mimari özellikleriyle de bölgesinde oldukça ön plana çıkan bir ülkedir. İpek yolunun geçtiği en önemli merkezlerden biri olan ve resmi adıyla Özbekistan Cumhuriyeti olarak bilinen ülke Orta Asya'da bulunan ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nden koparak bağımsızlığını ilan etmiş bir ülkedir.Günümüzdeki yedi Türk bağımsız devletinden biri olan Özbekistan, TÜRKSOY'un da azası olarak nitelendirilir. Ülkenin başkenti olan Taşkent halen Orta Asya'nın en büyük başkenti olarak nitelendirilmekle birlikte, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği üyesi durumundayken de Moskova ve Petersburg'dan sonra en büyük üçüncü şehir konumunda bulunuyordu. Herhangi bir denize kıyısı olmayan Özbekistan'da tam bir karasal iklim hüküm sürerken kışlar çok sert ve kar yağışlı, yazlar da oldukça sıcak ve kurak geçmekte; gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkları da oldukça fazla olmaktadır. Bu nedenle ülkeye yapılacak ziyaretler için en uygun dönemler ilk bahar ve son bahar dönemleridir.Özbekistan ayrıca dünyanın en büyük dördüncü altın üreticisidir. Maden bakımından da ülkede uranyum oldukça fazla miktarda çıkarılırken, dünyanın en büyük yedinci uranyum yatakları da Özbekistan'da bulunmaktadır. Maden özelliklerinin yanında Özbekistan dünya pamuk üretiminde de beşinci sırada yer alırken 110'un üzerinde pamuk çeşidi üretilmektedir. Özbekistan 12 şehir, 1 bağımsız şehir ve batı kısmında da bir özerk cumhuriyetten oluşmaktadır.Özbekistan’da Gezilecek Tarihi YerlerÖzbekistan Gezi Rehberi - Resim 1Özbekistan tarihi yapıları ve tarihi şehirleri bakımından ziyaretçilerine oldukça fazla seçenek sunmaktadır. Semerkand, Hive Buhara şehirleri dünyaca ünlü, birçok kitaba da konu edilmiş bölgenin en büyük kültürel miraslarına sahip iki şehridir. Özbekistan’daki tarihi mekanlar;
 • Başkent Taşkent modern yapıların yanında tarihi yapılarıyla da oldukça dikkat çeken bir şehirdir. Kentin yüzyıllara yayılan dokusu ve kültürel mirasını devam ettiren tarihi yapıların başlıcaları Barak Khan Madrassah, Amir Timur Heykeli, Amir Timur Meydanı ve Eski Pazar'dır.

 • Taşkent'ten Urgenç şehrine yapılan uçuşla birlikte kolaylıkla varılabilen ve bir tarihi şehir olan Khiva UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alırken şehir içerisindeki camiler, saraylar, medreseler ve kalın surlarla kaplı yapısıyla ziyaretçilere harika bir gezi deneyimi yaşatacaktır.

 • Buhara Özbekistan'ın en önemli tarihi miraslarından biridir. Aynı Khiva gibi oldukça iyi korunmuş bir şehir olmakla birlikte dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Ark Kalesi, Bolo Hauz Camii, Ark Kalesi'nin içerisinde bulunan Devlet Mimarlık ve Sanat Müzesi, Samanid Türbesi, Kalyan Camii, Leb-i Havuz Meydanı, Miri Arab Medresesi şehrin en önemli tarihi yapılarını oluşturmaktadır.

 • Dünyanın en eski ve en önemli medeniyet merkezlerinden biri olan Semerkant adına muhteşem kitaplar yazılmış bir şehir olmakla birlikte UNESCO Dünya Mirasları listesinde de yer almaktadır. Diğer Özbek tarihi kentleri gibi oldukça iyi korunup 21. yüzyıla gelmiş olan şehir tarihi yapılarının yanı sıra modern oluşumlarıyla da dikkat çekmeye devam etmektedir. Registan Meydanı, Ulugbey Gözlem Evi, Semerkant Afrasiyop Müzesi, Bibi Hanım Medresesi ve Gur Emir Merdrese ve TÜrbesi şehrin en önemli tarihi yapılarıdır.Özbekistan’da Gezilecek Modern MekanlarÖzbekistan Gezi Rehberi - Resim 3Özbekistan tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında gezilecek modern mekanları da bir hayli fazla olan bir ülkedir. Özbekistan’daki modern mekanlar;
 • Başkent Taşkent ülkenin en önemli modern şehri olarak ön plana çıkmaktadır. Başkentte Amir Timur Müzesi ve Bağımsızlık Meydanı mutlaka görülmesi gereken iki modern yapıdır.

 • Tarihi İpek Yolu üzerindeki birçok modern yapı ziyaretçilerin tarihi yol üzerinde konaklayacakları, yemek yiyecekleri ve alışveriş yapacakları yüzlerce seçenek oluştururken, özellikle modern müzeler Orta Aya kültürünün de bir yansıması durumunda.

 • Özbekistan'ın tüm bölgeleri ve tüm şehirleri özellikle bağımsızlıklarını kazandıkları 1990'lı yıllardan itibaren modern anlamda kendini oldukça başarılı bir şekilde yenilerken, tarihi dokuları keşfedilen tüm şehirlerde benzersiz bir mola verilecek birçok modern mekan da bulunmaktadır.

 • Özbekistan son yıllarda her türlü takım sporuna çok önem vermekte ve bu konuda oldukça önemli bütçeler ayırmaktadır. Başkent Taşkent başta olmak üzere tüm şehirlerde görülebilen modern spor komplekslerinin de sayısı oldukça fazladır.Özbekistan’da Gezilecek Doğal GüzelliklerÖzbekistan Gezi Rehberi - Resim 5Özbekistan tarihi dokusunun yanı sıra doğal güzellikleri bakımından da oldukça zengin bir yapıya sahip olmakla birlikte, Özbekistan’daki doğa harikaları;
 • Dünyanın en büyük dördüncü gölü olan Ural Gölü Özbekistan'ın en büyük doğal zenginliklerinden biridir. Göl çevresindeki turistik mekanlarda da önemli gelirler elde edilmektedir.

 • Seyhun (Sirderya) ve Ceyhun (Amuderya) nehirleri de ülkenin en önemli nehirleri ve doğal güzelliklerinden ikisidir.

 • Muruntau altın madeni dünya üzerindeki en geniş alana yayılmış maden olarak ön plana çıkarken, Özbekistan dünyanın sayılı altın üreticilerinden biridir.

 • Kızıl Kum Çölü adı üstünde kızıl kumlardan oluşan tam bir doğal çöldür. Tur gezilerinde gidilebilecek önemli noktalardan da biridir.Özbekistan’ın Meşhur YemekleriÖzbekistan Gezi Rehberi - Resim 7Özbekistan mutfağı Orta Asya'nın en zengin mutfaklarından birini oluşturmaktadır. Özbekistan'da tarım ürünleri ve et ürünleri sofralarda aynı ölçüde bulunurken Özbekistan'ın geleneksel yemekleri;
 • Ülke mutfağının tüm dünya tarafından bilinen en meşhur yemeği Özbek Pilavı'dır. Özbek Pilavı öğle ve akşam yemeklerinin ana öğününü (ana yemek) oluştururken Özbekistan'da kalınan her gün için kesintisiz yemek istenebilir bir tat sağlamaktadır.

 • Özbek Mantısı ve Özbek Pilavı da sofraların her öğününün vazgeçilmezleri arasında yer alır.

 • Özbekistan sofralarının başlangıç yemeği olan tüm çorbalarda çok az miktarlarda olsa da biraz et bulunması geleneksel bir adettir.

 • Özbek sofralarında başlangıç için yemeklerden önce kök çay adı verilen yeşil çay içilmesi de önemli bir adettir. Daha sonra küçük tabaklarda çeşitli tadımlık mezeler yenirken, ana yemeklerin biraz yağlı ve ağır olabildiği de belirtilmektedir.Özbekistan’a Gidince Mutlaka YapılacaklarÖzbekistan Gezi Rehberi - Resim 9Özbekistan denildiğinde akla gelen başlıca şehirlerin gezilmeden ülkeden ayrılmak tavsiye edilmemekle birlikte Özbekistan’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi;
 • Özbekistan blog yazılarında da görüleceği üzere ülkede seramik ürünleri hem çok ihtişamlı hem de ucuz olduğundan seramik ürünleri alışverişi yapılmadan ülkeden dönülmemelidir.

 • Başkent Taşkent'te 1-2 gece konaklanması ve daha sonra Buhara ve Semerkant gibi şehirlerde geçirilen birkaç gece, harika bir doğu-batı sentezi yapılmasına neden olacaktır.Özbekistan’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerÖzbekistan Orta Asya ziyaretleri için oldukça önemli bir durak konumundadır. Özbekistan’daki tatiliniz için uyarılar;
 • Denize kıyısı olmayan ülkede tam anlamıyla bir karasal iklim hüküm sürdüğünden, yazın ortasında ya da kışın ortasında ülkeye yapılan ziyaretler mevsimsel açıdan zor geçebilir. Bu nedenle Nisan-Mayıs ve Eylül-Kasım dönemleri Özbekistan ziyareti için en uygun dönemlerdir.

 • Ülkede güvenlik hususunda kayda geçen büyük bir sıkıntı yaşandığı duyulmamıştır. Özbekistan gece hayatı çok dikkat çekici olmasa da basit aktivitelerin olduğu da söylenemez. Taşkent gece hayatının oldukça canlı bir şekilde yaşandığı şehirlerin başında gelirken, ülke otantik ve yerel müzikleriyle de ön plana çıkmaktadır. Şehirlerde daha önceden pazarlık yapılarak günlük taksi kiralanması tavsiye edilmektedir.Emlak365.com Özel İçerik