Özel Bankalar ile Kamu Bankaları Arasında Faiz Makası Açıldı! 200 Bin Lira Az Para Ödeyerek Ev Sahibi Olabilirsiniz

Konut kredisi faiz oranları rakamları güncellenmeye devam ederken oranlarını yükselten özel bankalar ile sabit tutan kamu bankaları arasındaki faiz makası giderek açılıyor. En uygun konut kredisi!

Finans 12.01.2022 - 14:52 12.01.2022 - 14:53 Gülcan Özer

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimleri bankaların kredi faiz oranlarına yansımazken enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile kredi faiz oranları da yükseliyor. Yaşanan yükseliş kamu bankaları tarafından faiz oranlarına yansıtılmazken özel bankaların faiz oranları ise ne yazık ki büyük bir hızla yükselmeye devam ediyor. 

Özellikle de konut kredisi paketinde bu yükselişi devlet bankalarının oranlarına yansıtmaması nedeni ile devlet bankaları ile özel bankalar arasındaki faiz makası büyük bir farka ulaştı. Hatırlanacağı üzere devlet bankaları Merkez Bankası tarafından Kasım ayında yapılan faiz indirimi hamlesi sonrasında kredi faizlerini düşürmüş, konut kredisi paketinde faiz oranını sıfır konutlarda yüzde 1,20 ve ikinci el konutlarda yüzde 1,29 olarak indirime gitmişti. 

ÖZEL BANKALAR VE DEVLET BANKALARI ARASINDAKİ KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ OLDU?

Devlet bankalarının konut kredisi faiz oranları rakamlarını sabit tutarken özel bankaların faiz oranlarını yükseltmesi ile faiz makası büyük oranda arttı. Devlet bankalarında en uygun konut kredisi faiz oranı yüzde 1,20 olarak uygulanırken özel bankalarda ise bu oran yüzde 2.07 olarak uygulanıyor. 

özel bankalar konut kredisi 250 bin tl

kamu bankası 250 bin tl kredi hesaplama

Yapılan güncelleme sonrasında kamu bankasından 120 ay vadeli 250 bin lira konut kredisi çeken bir kişinin aylık faiz taksit ödemesi 3 bin 942 TL ve toplam kredi geri ödemesi ise 475 bin 745 TL olarak gerçekleşecek. Aynı krediyi özel bankalardan kullanmak isteyen kişilerin ise en uygun özel banka konut kredisi paketinde aylık taksit tutarı 5 bin 659 TL ve toplam kredi geri ödemesi ise 681 bin 482 TL olarak gerçekleşiyor. 

Böylelikle konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen bir kişi özel banka yerine kamu bankasını tercih etmesi durumunda toplamda 200 bin TL daha az faiz ödeyerek ev sahibi olma imkanı elde etmiş oluyor. Özel bankaların konut kredisi faiz oranları yükseliş eğilimini koruyor. 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞER Mİ, KREDİ FAİZLERİ NE ZAMAN DÜŞECEK?

Ekonomistler enflasyon rakamlarında anlamlı bir düşüş yaşanmadığı takdirde bankaların kredi faiz oranlarında bir düşüş yaşanmasının uzak ihtimal olduğunu belirtirken faizlerdeki yönü dolar kuru ve enflasyon rakamlarının belirleyeceğini belirtiyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@